Ohodnoťte přihlášené inovace!

Děkujeme, že se stáváte součástí soutěže o nejlepší inovace v logistice za uplynulý rok!

Hodnocení přihlášených inovací probíhá ve 3 kategoriích: 

 • Inovace v logistických realitách
 • Projektová inovace roku
 • Technická a technologická inovace roku

Následující dotazník Vám zabere jen pár minut, hodnotící škála je od 1 do 10, tedy 1 je nejhorší a 10 je nejlepší hodnocení.

Vyhlášení vítězů proběhne 23. září na Galavečeru logistických inovací po skončení odborného programu kongresu EASTLOG v pražském O2 Universum.

Nenechejte si tuto příležitost ujít a registrujte se ZDE!

VSTUP PRO UŽIVATELE LOGISTICKÝCH SLUŽEB ZDARMA!

Těšíme se na Vás!

Jaké inovace budete hodnotit?

Do soutěže se přihlásili tyto inovace rozřazené do těchto 3 kategorií.: 

KATEGORIE #1 – Inovace v logistických realitách:

 • Brno Airport – DHL Express, Panattoni
 • Expanze společnosti KION v Panattoni Parku Stříbro, Panattoni
 • Rozšíření centrálního hubu, General Logistics Systems Czech Republic
 • Nové logistické centrum, Lidl Česká republika
 • Interaktivní mapa pro vyhledávání průmyslových prostor, 108 AGENCY
 • Logistická zóna Brno Airport, Panattoni
 • SuperHUB u Ostředku, WEDO

 

KATEGORIE #2 – Projektová inovace roku

 • VAS Instalace – Value Additional Services ke službě Home Delivery, Gebrüder Weiss
 • Depot.Bike – pražské depo pro nákladní elektrokola, ekolo.cz
 • Inteligentní logistika potravinové distribuce společnosti HORTIM, ANASOFT
 • Digitální dvojčata skladových položek, Košík.cz
 • Doručování na adresu, Zásilkovna
 • Ochrana regálů, Linde Material Handling Česká republika
 • Síť sběrné služby, ViT Logistics 
 • Automatická paletizace v nové továrně, Vafo Praha
 • Knižní secondhand Knihobot: Cirkulární retail s vysokou škálou s vlastními technologiemi, Knihobot
 • DPD boxy, Direct Parcel Distribution CZ 
 • SmapOne a Pocketalk pro digitální logistiku, Dachser Czech Republic
 • WEDO boxy, WEDO

 

KATEGORIE #3 – Technická a technologická inovace roku

 • Elektrické dodávky pro rozvoz zásilek, General Logistics Systems Czech Republic
 • eBooking – elektronické řízení objednávek, Gebrüder Weiss
 • eFulfillment – produkt pro nastavení e-shopů se vším všudy, Gebrüder Weiss
 • Nový automatický pomocník – Jungheinrich EKS 215a, Jungheinrich ČR
 • Vozíky pro těžká břemena i strmé rampy, Linde Material Handling Česká republika
 • Nové funkce vychystávacích vozíků, Linde Material Handling Česká republika
 • Inovované řešení pro přepravu nákladních vozíků MiR250 Hook, Mobile Industrial Robots
 • VGP20 – elektrický podtlakový uchopovač pro paletizační aplikace od OnRobot, OnRobot
 • Pásový oblouk s integrovanými vychylovacími válečky, Interroll CZ
 • M2C e-Reception, M2C
 • Kamiony na LNG s nižšími emisemi, DHL Supply Chain
 • Nový digitální asistent DKV Live pro online správu flotil, DKV EURO SERVICE
 • Autonomní vozík OPX iGo neo, STILL ČR 
 • Elektrický vysokozdvižný vozík RX 60 3,5-5,0 t, STILL ČR
 • DSV ETA: Nástroj pro optimalizaci doručování a vyzvedávání zásilek, DSV Road 
 • Fronius SelectION nabíječka Li-ion trakčních baterií pro intralogistiku, Fronius Česká republika
 • Go paperless – přechod na elektronické POD (proof of delivery), Gebrüder WeissBrno Airport – DHL Express

Kategorie: Inovace v logistických realitách

Inovace #1

Přihlašovatel: Panattoni

Moderní hala pro společnost DHL Express je umístěná na strategickém místě pro oblast jižní Moravy a Vysočiny v těsném sousedství letiště Brno. Cílem projektu bylo nalézt optimální a strategické umístění pro zlepšení zásobování zmíněných oblastí a tím  snížit uhlíkovou stopu v důsledku zkrácení vzdáleností, které musí logistická společnost absolvovat pro doručení zásilek ke klientům.

Dlouho zanedbávaná a chátrající část areálu brněnského letiště, která zahrnovala i nechvalně známý armádní „buzerák“, dostala nový kabát. Jedná se o moderní ekologickou halu o rozloze 3 700 m2, která získala certifikaci udržitelnosti BREEAM úrovně „Excellent“. Do nájmu budovu převzal celosvětový lídr v logistice DHL Express. Společnost DHL Express tak rozšířila řady stávajících nájemců a nová budova je další součástí procesu modernizace multimodálního komplexu v okolí druhého nejfrekventovanějšího letiště v ČR.

V hale se nachází nejmodernější třídicí linka, která se i ve špičce chlubí kapacitou 3 600 kusů za hodinu. Pro tiché a ekologické doručování v Brně a jeho okolí slouží elektrické dodávky eCrafter. Loňský rok velmi jasně ukázal, jak důležitá je spolehlivá a pružná přepravní síť s cílem snížit uhlíkovou stopu. Nové prostory v Brně umožňují být klientům ještě více na blízku a ještě lépe podpořit jejich podnikání s co nejnižším dopadem na životní prostředí. Společnost DHL celosvětově neustále investuje do nové infrastruktury a i Česko je součástí tohoto kontinuálního rozvoje. Strategická poloha na letišti do budoucna otvírá nové možnosti.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Expanze společnosti KION v Panattoni Parku Stříbro

Kategorie: Inovace v logistických realitách

Inovace #2

Přihlašovatel: Panattoni

Společnost KION Group expanduje v Panattoni Parku Stříbro a tím snižuje svou uhlíkovou stopu. Společnost Panattoni vybudovala nový závod na výrobu dopravníkových systémů Dematic. Expanze obdržela hodnocení udržitelnosti BREEAM 2016 New Construction Excellent. Mezinárodní certifikace BREEAM zaručuje šetrnost k životnímu prostředí, vysokou míru energetické soběstačnosti a nadstandardní pracovní podmínky pro zaměstnance. V novém provozu se vytvořilo 200 pracovních míst. Plocha budovy je 23 000 m2 a doplňuje obdobně velkou stávající halu KIONu, v které se od začátku roku 2016 vyrábějí vysokozdvižné vozíky.

Tento projekt byl nominován pro lokální expanzi ve stejné lokalitě, díky níž  se odstranila nutnost dopravy mezi vzdálenými provozy KION Group a tím snížení logistických nákladů včetně produkce CO2. Díky expanzi přímo v rámci jednoho areálu je pro společnost KION zajištěna výroba i skladování zároveň. V areálu se nacházejí velkoobjemové retenční nádrže, zachycující dešťovou vodu, která se následně používá k údržbě celého areálu. V okolí budov narazíte skoro na každém kroku na prvky udržitelného rozvoje, jako jsou hmyzí hotel, broukoviště nebo ještěrkárium.

V nové ekologicky šetrné hale se vyrábějí automatizované dopravníkové systémy značky Dematic, konkrétně typu Multi-Shuttles a Modular-Conveyor. Tyto rozmanitě kombinovatelné moduly s širokým spektrem funkcí lze přizpůsobit přesně podle příslušných požadavků zákazníka. Společnost Panattoni při budování tohoto sofistikovaného provozu využila zkušeností a synergií z výstavby obdobných budov pro společnost KION.

Panattoni Park Stříbro je už nyní jednou z nejlépe obsazených průmyslových zón v České republice. Po dokončení další haly pro společnost KION Group tu v osmi firmách a devíti budovách pracuje téměř 2200 lidí. Prestižní mezinárodní logistické a výrobní společnosti si cení zejména skvělého dopravního napojení na dálnici D5, které je předpokladem pro vynikající zázemí především pro německý automobilový průmysl.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Rozšíření centrálního hubu

Kategorie: Inovace v logistických realitách

Inovace #4

Přihlašovatel: General Logistics Systems Czech Republic

Rok 2020 se zapíše do historie nejen jako rok koronavirový, ale i jako rok masivního přechodu do online života na celém světě. E-commerce a s ní související balíková přeprava se ukázaly být nepostradatelnou součástí infrastruktury v době, kdy prodejny zůstaly vlivem vládních nařízení uzavřené. Balíkový přepravce GLS zareagoval na expanzi e-commerce rozšířením hubu v Jihlavě.

„Jsme rádi, že se mnoha kamenným obchodům i drobným živnostníkům podařilo vstoupit i s naší podporou do světa internetového prodeje a alespoň částečně kompenzovat ztráty z uzavřených provozoven. Kvalitní a robustní síť GLS zvládla bez problémů mimořádné nápory počtu B2C zásilek, jejichž maxima dosáhla více než dvojnásobku roku 2019. Abychom byli schopni splnit požadavky zákazníků i v další vánoční sezóně, zahájili jsme výstavbu další etapy mezinárodního třídícího centra v Jihlavě, které bude uvedeno do provozu již na podzim roku 2021. Celé třídící centrum je budováno s maximálním využitím postupů udržitelného rozvoje a bude i nadále přínosem pro rozvoj podnikání v regionu i zaměstnanosti jeho obyvatel,“ uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

Rozšíření stávajícího areálu probíhá na ploše 2,5 ha v průmyslové zóně u D1 a generálním dodavatelem je společnost Podzimek a synové. V první etapě vznikne hala o rozloze 4640 m2 včetně třídící technologie, kamerového a zabezpečovacího systému a IT infrastruktury. Poskytovat bude 146 nakládacích a vykládacích vrat. „Výstavba nové haly přinese zvýšení kapacity o 50 % již v této etapě, do budoucna se bude jednat až o 2,5 násobek stávající kapacity. Díky rozšíření vznikne až 100 nových pracovních míst v regionu,” doplňuje Pavel Včela. Investice do hubu, která v první etapě dosáhne 12 milionů eur, přinese pro přepravní síť GLS i další přínosy, tím že  vzroste mezinárodní význam jihlavského uzlu, který má již nyní každodenní přímé spojení s uzly v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku nebo Maďarsku.

Celá budova bude splňovat také ekologické standardy GLS. „K vytápění poslouží tepelná čerpadla, zesílí se tepelná izolace, bude využívána dešťová voda i LED osvětlení. Budova bude disponovat zelenou fasádou a splní i podmínky pro budoucí nasazení bezemisních dopravních prostředků nebo využití střechy pro fotovoltaické panely,” vysvětluje Pavel Včela.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Nové logistické centrum

Kategorie: Inovace v logistických realitách

Inovace #5

Přihlašovatel: Lidl Česká republika

Nové, v pořadí už páté logistické centrum Lidlu v Buštěhradě u Kladna zahájilo svůj provoz. Jeden z největších skladů Lidlu v Evropě se rozkládá na téměř 60 000 metrech čtverečních, postupně bude zásobovat až 90 prodejen a poskytne až 500 pracovních míst.

Buštěhradský sklad vyrostl na brownfieldu bývalého továrního komplexu v areálu oceláren Poldi Kladno. Výstavba logistického centra odstartovala v roce 2018 terénními úpravami pozemku, postupně pak rostla nosná konstrukce skladové haly. Tu tvoří téměř 600 betonových sloupů, přičemž každý váží 24 tun. Regály pojmou až 47 000 palet se zbožím, díky čemuž se buštěhradský sklad řadí k největším skladům Lidlu v celé Evropě. Na jeho stavbě se přitom podílelo více než 245 různých dodavatelů.

„Výstavba nového skladu byla potřebná kvůli tomu, že naše stávající logistická centra již dosáhla své kapacity. Buštěhradský sklad tedy bude zásobovat nejen v budoucnu otevřené prodejny z pražské oblasti, v okolí Prahy zajistí také bezproblémové zásobování prodejen, které jsou již v provozu,“ upřesňuje jednatel společnosti Lidl odpovědný za výstavbu Martin Molnár.

Do podoby skladu se promítla i poptávka zákazníků po čerstvém zboží. V průběhu výstavby se proto dodatečně upravovalo vnitřní uspořádání a prostor pro ovoce a zeleninu se rozšiřoval o celých 50 %.

Samotná stavba pak vznikala i s ohledem na životní prostředí. Dešťová voda ze střechy odtéká do nádrží a následně slouží ke splachování toalet a zalévání zeleně, roční úspora dosáhne téměř 1800 m³ vody. Odpadní teplo vznikající při chlazení pak slouží pro ohřev užitkové vody a vody do podlahového topení, čímž se pokryje až 50 % celkové spotřeby tepelné energie. Úspora tepla díky využití odpadního tepla z chlazení dosahuje asi 4750 GJ za rok. Ještě letos se pak počítá s instalací fotovoltaické elektrárny, která vyrobí až 870 MWh za rok, což odpovídá roční spotřebě elektřiny 260 domácností. Takto vyrobená elektřina tak pokryje 15 % celkové spotřeby elektrické energie a tím přispěje ke snížení uhlíkové stopy až o 685 tun CO2. Ke svícení je pak využito úsporné LED osvětlení s inteligentním řízením.

 

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Interaktivní mapa pro vyhledávání průmyslových prostor

Kategorie: Inovace v logistických realitách

Inovace #24

Přihlašovatel: 108 Agency

Česká realitně-poradenská agentura 108 Agency spustila aplikaci, která usnadňuje uživatelům orientaci v aktuální nabídce průmyslových prostor v rámci České republiky.

„Online mapa 108 Agency je nástroj, který přináší našim klientům komplexní přehled o trhu již existujících ale i připravovaných průmyslových nemovitostí. Díky kombinaci informací z trhu a makroekonomických dat pomáhá ve vyhodnocení dané lokality v širším kontextu. Usnadňuje tak rozhodování, které je založeno na porovnání reálných dat,“ vysvětluje Michal Bílý, analytik realitně-poradenské společnosti 108 Agency.

Mapa kombinuje informace o trhu průmyslových nemovitostí s makroekonomickými daty. Je tedy možné porovnat například údaje o populaci, nezaměstnanosti či průměrných hrubých mzdách, a vytvořit tak ucelený přehled. Zahrnuty jsou i vybrané pozemky vhodné k akvizici a případnému developmentu. Aplikace zobrazuje projekty podle fáze dostupnosti od budoucích až po projekty ihned k dispozici. Na mapě je také možné promítnout tzv. heatmapy podle kategorií a vizuálně přívětivě zobrazit klíčové body českého nemovitostního trhu.

„Sběru a analýze dat věnujeme stále větší pozornost a online mapa je jedním z prostředků, kterými data prezentujeme. Více než rok na tomto nástroji intenzivně pracujeme a jeho funkce dále vylepšujeme. Plánujeme také spustit slovenskou část mapy, jejíž datový základ je již v procesu zadávání,“ říká Jakub Holec, CEO společnosti 108 Agency.

„Tato inovativní digitální mapa průmyslových nemovitostí je nástrojem, který nám dokáže značně pomoci a urychlit tak proces nalezení vhodné nemovitosti pro naše potřeby, respektive pro potřeby našich klientů,“ říká Robert Kuchar, generální ředitel společnosti MD logistika.

Do budoucna firma plánuje řadu vylepšení. Například přístup pro širší okruh uživatelů z řad klientů, automatický výpočet ceny nájmu podle předchozích indikativních cen či zahrnutí průmyslových nemovitostí nižších standardů a další. Spuštění slovenské části mapy je plánováno na podzim tohoto roku.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Logistická zóna Brno Airport

Kategorie: Inovace v logistických realitách

Inovace #34

Přihlašovatel: Panattoni

Park Brno Airport využívá návaznosti na dráhový systém letiště. Díky tomuto není potřeba překládka carga z letadla do aut mířících mimo areál. Nájemci tím šetří peníze a také dochází ke zklidnění dopravy v trasách navazujících na letiště. Vedle letecké dopravy Park využívá železniční vlečku do areálu letiště a na atraktivitě mu přidává i modernizace celého brněnského železničního uzlu. Jednotlivé budovy v areálu mají certifikaci udržitelného přístupu BREEAM na úrovni „Very Good“ či „Excellent“.

Stávající rozloha areálu strategicky skvěle umístěného a ekologicky šetrného multimodálního komplexu u brněnského letiště 110 893 m².

Největší výhodou Parku je těsná blízkost mezinárodního letiště Brno-Tuřany. Strategické umístění blízko exitu klíčové dálnice D1 zajišťuje snadnou dostupnost do Vídně vzdálené 1,5 hodiny, Bratislavy vzdálené lehce přes hodinu, Ostravy vzdálené 1,5 hodiny a Prahy vzdálené necelé 2 hodiny. S centrem Brna je letiště a park spojeno pravidelnou linkou městské autobusové dopravy a hlavní nádraží je v dojezdové vzdálenosti 20 minut.

Důvodem přihlášky celého logistického areálu je fakt, že v regionu Jižní Moravy i celé ČR se jedná o unikátní multimodální park, jehož jednotlivé budovy jsou budovány s cílem co nejnižšího dopadu na životní prostředí. Příkladem může být například budova D, která přináší řadu inovací nejen z pohledu stavebního, ale i uživatelského. Modulární systém stavby umožnil nájemcům využívat paralelně dvě oddělené části jedné budovy při zachování dobré dopravní obslužnosti.

Společnost Panattoni ve spolupráci s vybranými nájemci dosáhla zkoordinování logistického cyklu obou společností. Kombinací chytrého řízení logistiky a volbou bezkonfliktních logistických špiček v průběhu dne dosáhla budova ideálního vytížení svého okolí. Zatímco logistický cyklus společnosti Coca Cola HBC má špičky v ranních a pak opět pozdních odpoledních hodinách, Zásilkovna má špičky dopoledne a začátkem odpoledne. Zkoordinování tohoto procesu pomohlo snížit nákladní dopravu v časech dopravní špičky a tím i uhlíkovou stopu ve městě.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


SuperHUB u Ostředku

Kategorie: Inovace v logistických realitách

Inovace #34

Přihlašovatel: WEDO

Nový superHUB je výraznou investicí do budoucnosti logistického operátora WEDO a to díky plánovanému navýšení kapacity, kvůli kterému ale nechceme slevit z požadavků na kvalitu služeb.

Výstavba tohoto centrálního překladiště je zásadním krokem WEDO ke zlepšení služeb a zvýšení přepravní kapacity sítě. Ta by se měla ihned zdvojnásobit. Na českém trhu se tento projekt zařadí mezi největší letošní investice v oboru.

Budova haly s téměř 9 000 m2 zastavěné plochy a dalšími 12 000 m2 venkovní manipulační plochy bude vybavena supermoderní technologií na automatické třídění zásilek. Ta zvládne roztřídit nejméně 10 000 zásilek za hodinu s téměř nulovou chybovostí, čímž se zařadí k logistické špičce v zemi. Významnou roli v celém projektu hraje také poloha. 34. km D1 je pro balíkovou přepravní síť strategické místo a umožní společnosti WEDO přepravu podstatně zefektivnit. První zásilky by z nového překladiště měly k zákazníkům vyjíždět na jaře příštího roku.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Poznejte vítěze!

Děkujeme za Váš čas, nenechejte si ujít vyhlášení vítězů všech kategorií OCENĚNÍ LOG-IN 2021!

Vyhlášení vítězů proběhne 23. září na Galavečeru logistických inovací po skončení odborného programu kongresu EASTLOG v pražském O2 Universum.

K odběru e-mailových pozvánek na akci se můžete registrovat na: www.atozregistrace.cz/eastlog

Nenechejte si tuto příležitost ujít a registrujte se ZDE!

VSTUP PRO UŽIVATELE LOGISTICKÝCH SLUŽEB ZDARMA!

Těšíme se na Vás!

DĚKUJEME

Nezapomeňte udělit svou preferenci při hlasování i v dalších kategoriích.