Ohodnoťte přihlášené inovace!

Děkujeme, že se stáváte součástí soutěže o nejlepší inovace v logistice za uplynulý rok!

Hodnocení přihlášených inovací probíhá ve 3 kategoriích: 

  • Inovace v logistických realitách
  • Projektová inovace roku
  • Technická a technologická inovace roku

Následující dotazník Vám zabere jen pár minut, hodnotící škála je od 1 do 10, tedy 1 je nejhorší a 10 je nejlepší hodnocení.

Vyhlášení vítězů proběhne 23. září na Galavečeru logistických inovací po skončení odborného programu kongresu EASTLOG v pražském O2 Universum.

Nenechejte si tuto příležitost ujít a registrujte se ZDE!

VSTUP PRO UŽIVATELE LOGISTICKÝCH SLUŽEB ZDARMA!

Těšíme se na Vás!

Jaké inovace budete hodnotit?

Do soutěže se přihlásili tyto inovace rozřazené do těchto 3 kategorií.: 

KATEGORIE #1 – Inovace v logistických realitách:

  • Brno Airport – DHL Express, Panattoni
  • Expanze společnosti KION v Panattoni Parku Stříbro, Panattoni
  • Rozšíření centrálního hubu, General Logistics Systems Czech Republic
  • Nové logistické centrum, Lidl Česká republika
  • Interaktivní mapa pro vyhledávání průmyslových prostor, 108 AGENCY
  • Logistická zóna Brno Airport, Panattoni
  • SuperHUB u Ostředku, WEDO

 

KATEGORIE #2 – Projektová inovace roku

  • VAS Instalace – Value Additional Services ke službě Home Delivery, Gebrüder Weiss
  • Depot.Bike – pražské depo pro nákladní elektrokola, ekolo.cz
  • Inteligentní logistika potravinové distribuce společnosti HORTIM, ANASOFT
  • Digitální dvojčata skladových položek, Košík.cz
  • Doručování na adresu, Zásilkovna
  • Ochrana regálů, Linde Material Handling Česká republika
  • Síť sběrné služby, ViT Logistics 
  • Automatická paletizace v nové továrně, Vafo Praha
  • Knižní secondhand Knihobot: Cirkulární retail s vysokou škálou s vlastními technologiemi, Knihobot
  • DPD boxy, Direct Parcel Distribution CZ 
  • SmapOne a Pocketalk pro digitální logistiku, Dachser Czech Republic
  • WEDO boxy, WEDO

 

KATEGORIE #3 – Technická a technologická inovace roku

  • Elektrické dodávky pro rozvoz zásilek, General Logistics Systems Czech Republic
  • eBooking – elektronické řízení objednávek, Gebrüder Weiss
  • eFulfillment – produkt pro nastavení e-shopů se vším všudy, Gebrüder Weiss
  • Nový automatický pomocník – Jungheinrich EKS 215a, Jungheinrich ČR
  • Vozíky pro těžká břemena i strmé rampy, Linde Material Handling Česká republika
  • Nové funkce vychystávacích vozíků, Linde Material Handling Česká republika
  • Inovované řešení pro přepravu nákladních vozíků MiR250 Hook, Mobile Industrial Robots
  • VGP20 – elektrický podtlakový uchopovač pro paletizační aplikace od OnRobot, OnRobot
  • Pásový oblouk s integrovanými vychylovacími válečky, Interroll CZ
  • M2C e-Reception, M2C
  • Kamiony na LNG s nižšími emisemi, DHL Supply Chain
  • Nový digitální asistent DKV Live pro online správu flotil, DKV EURO SERVICE
  • Autonomní vozík OPX iGo neo, STILL ČR 
  • Elektrický vysokozdvižný vozík RX 60 3,5-5,0 t, STILL ČR
  • DSV ETA: Nástroj pro optimalizaci doručování a vyzvedávání zásilek, DSV Road 
  • Fronius SelectION nabíječka Li-ion trakčních baterií pro intralogistiku, Fronius Česká republika
  • Go paperless – přechod na elektronické POD (proof of delivery), Gebrüder Weiss



Elektrické dodávky pro rozvoz zásilek

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #6

Přihlašovatel: General Logistics Systems Czech Republic

Společnost GLS Česká republika před nedávném rozšířila svou flotilu o vůbec první velkokapacitní elektrickou dodávku, která je využívána pro každodenní rozvoz balíků v Hulíně a okolí. Vozový park se aktuálně rozšiřuje o další ekologicky šetrné vozy. V průběhu července dorazilo celkem 14 nových elektrododávek od značek Mercedes, Renault a MAN. V každodenním provozu je potkáte ve dvanácti městech České republiky, mj. v Praze, Brně, Karlových Varech, Jihlavě, Plzni, Berouně, Hradci Králové či Ostravě.

Největší zastoupení ve flotile ekologicky šetrných vozů bude mít s 12 kusy dodávka Mercedes eSprinter, která byla v průběhu jara úspěšně otestována kurýry GLS. Vozidlo disponuje baterií s využitelnou kapacitou 47 kWh a nabízí dojezd až 158 km. Při použití nabíjecího zařízení se stejnosměrným proudem a výkonem 80 kW lze vozidlo nabít za 30 min. Ze  zásuvky 400 V se dodávka dobije za 8 hodin, z klasické zásuvky 230 V pak za 15 hodin.

Kapacita vozidla činí 11 m3 a pojme až 800 kg balíků. „Během testování jsem s dodávkou najel přes 500 km a musím říct, že jsem byl s jejím ovládáním spokojen. Dodávka je tichá, zrychluje i brzdí systémem rekuperace. Příjemná jsou také pádla pod volantem, která regulují jízdní režim od volnoběžky až po silnou rekuperaci. Jako hlavní nevýhodu vnímám, stejně jako u jiných značek, prozatím nízký dojezd a užitnou hmotnost. Z výbavy mi chyběly jen parkovací senzory,” uvádí Zbyněk Strašík, kurýr GLS Česká republika.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


eBooking – elektronické řízení objednávek

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #7

Přihlašovatel: Gebrüder Weiss

Skrze eBooking má zákazník možnost snadno řídit objednávky po internetu. Objednávání probíhá zcela jednoduše – elektronicky. Díky tomuto nástroji má zákazník neustálý přehled o svých objednávkách, ušetří čas a je nezávislý na místě odkud přepravu či skladování objednává. Zákazník využívá pro objednávky standardních předloh.

eBooking je jedním z pěti modulů, který doplnil portfolio zákaznického portálu myGW firmy Gebrüder Weiss. Zákazník může objednat přepravu zásilek pro pozemní, leteckou a námořní přepravu nebo skladovou logistiku. Své objednávky má pak přehledně na jednom místě a vidí, v jakém jsou stádiu.

Kromě objednávkového modulu eBooking má zákazník v portálu také k dispozici další moduly.  Track & Trace – zákazník zjistí, kde se jeho zásilky právě nacházejí; Komunikace – přehled veškeré komunikace GW se zákazníkem; Správa dokumentů – jako jsou objednávky, potvrzení o doručení a faktury; Skladování – zákazník vidí stav skladových zásob a pohyb zboží e skladu. Vše je v uživatelsky přívětivém prostředí.

Další novinkou, kterou eBooking pro portál přináší, je nastavení a správa skrze fulltextový vyhledavač Elasticsearch, který umožňuje snadné vyhledávání ve všech vyhledavačích a také předpovídá vyhledávaný pojem i po neúplném zadání. Disponuje responzivním webdesignem, který zaručí, že zobrazení stránky bude optimalizováno pro všechny druhy nejrůznějších zařízení – mobily, notebooky, tablety atd.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


eFulfillment – produkt pro nastavení e-shopů se vším všudy

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #8

Přihlašovatel: Gebrüder Weiss

Internet změnil chování zákazníků po celém světě, zvláště pak v loňském roce, kdy po velkou část roku byl vyhlášen lockdown. Začalo se nakupovat výhradně z pohodlí domova, neboť jiná možnost pro nákup nepotravinového zboží nebyla.

Gebrüder Weiss hned na jaře 2020 přišel s pomocí pro podnikatele jejichž provozovny zůstaly ze dne na den zavřené. Společnostem a podnikatelům, kteří neměli vlastní e-shop, nabídl Gebrüder Weiss produkt eFulfillment, jehož součástí je profesionálně zhotovený e-shop se všemi službami a náležitostmi, které jsou pro provoz potřeba.

Gebrüder Weiss poskytuje v rámci produktu vše od prvopočátečních konzultací nad vstupními informacemi a daty, přes výrobu webových stránek pro e-shop, řešení platebních možností, obstarání zboží od dodavatelů, skladování, distribuci, řešení vrácených zásilek až po výstupní prodejní analýzy, reporty a podporu Single Point of Contact (SPOC).

V oblasti eFulfillmentu je Gebrüder Weiss pro e-shopy silným partnerem. Ať pro sektor B2B nebo B2C, každý z modulů rozmanitého portfolia je také možné poskytnout individuálně. Vše přizpůsobené potřebám zákazníka, šité na míru, odzkoušené a prověřené.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Nový automatický pomocník – Jungheinrich EKS 215a

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #9

Přihlašovatel: Jungheinrich (ČR)

Nový vozík Jungheinrich EKS 215a může samostatně zakládat břemena vážící 1.500 kilogramů do výšky až šest metrů (zbytková nosnost v šesti metrech 700 kg) a je proto ideálním řešením pro nasazování automatických vysokozdvižných vozíků. Vozík je postaven na zcela novém kompaktním podvozku. Díky tomu má EKS 215a tak malé rozměry. Bezpečnostní skenery jsou nainstalovány pod podlahou vozíku, aby byly chráněny před poškozením a nezabíraly místo. Díky této konstrukci má automatický vozík o 10 procent menší obalovou křivku. To vede k nižším prostorovým nárokům vozíku a jeho snazší integraci do stávajícího uspořádání skladů. Devět typů sloupů umožňuje tvorbu individuálního řešení pro každou aplikaci a samonosné vidlice zvyšují všestrannost využití. Pomocí nového EKS 215a lze automatizovat manuální operace, které se v současné době stále provádějí převážně pomocí čelních vysokozdvižných vozíků a retraků. Zcela nové rozhraní člověk-stroj zajišťuje intuitivní ovládání vozíku.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Vozíky pro těžká břemena i strmé rampy

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #10

Přihlašovatel: Linde Material Handling Česká republika

Nová koncepce elektrických vozíků X20-X30 od společnosti Linde je stejně výkonná a robustní jako vozíky se spalovacími motory, a to i v extrémních podmínkách.
Tato nová řada zvládne jak těžká břemena a dlouhé přepravní vzdálenosti, tak i strmé rampy. Klíčem k tomu je hlavní část pohonné jednotky: Synchronní reluktanční motory (SRM+) mají výkonovou charakteristiku, která je pro elektrické vysokozdvižné vozíky optimální, a navíc vylepšená permanentními magnety. Systém kapalinou chlazených elektronických modulů vozíkům dává možnost dlouhodobé práce s vysokým výkonem. Použití moderních elektromotorů eliminuje vibrace, hluk a výfukové plyny, které jsou běžné u vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem. Modely X  představují ekologickou a tichou alternativu. Díky speciálně navrženému podvozku a rámu lze vysokozdvižné vozíky používat i na nerovném povrchu. Umožňuje to dlouhý rozvor kol a velké pneumatiky v kombinaci s hnací nápravou, která je před vibracemi chráněna elastomerovým kroužkovým ložiskem. Prach a nečistoty přitom nemohou vozíkům uškodit. Všechny agregáty jsou hermeticky oddělené od vnějšího prostředí a lze je vyčistit vysokotlakým zařízením.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Nové funkce vychystávacích vozíků

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #11

Přihlašovatel: Linde Material Handling Česká republika

Pro produktivitu vychystávání z úrovně podlahy je klíčová rychlost a přesnost obsluhy. Čím kratší vzdálenost obsluha vozíků musí ujít, tím jsou vychystávací procesy rychlejší a efektivnější. Nová poloautomatická výbava vychystávacích vozíků Linde N20 SA a N20 C SA nabízí dva jízdní režimy. V prvním režimu „Následuj mě“ mohou vozíky samostatně následovat operátora, v druhém režimu „Stop-and-go“ se samostatně pohybují vpřed středem uličky. Nová poloautomatická výbava dokáže podle firmy navýšit výkon vychystávacích operací až o 20 %.

Vychystávání zboží patří mezi nejnáročnější logistické operace ve všech oborech, ať už se jedná o velkoobchody s potravinami, dodavatelské řetězce pro automobilky nebo třeba supermarkety pro kutily. Podstatnou částí procesu vychystávání je přecházení pracovníků mezi regály a vychystávacími vozíky. Jedná se o časově i fyzicky náročnou činnost, která však na rozdíl od vlastního vychystávání zboží nepřináší žádnou přidanou hodnotu pro skladovací proces. „Dokonce i pouhých pár sekund strávených chůzí během každé manipulační operace znamená v součtu mnoho ztraceného času v průběhu pracovního dne. Těchto několik málo neustále se opakujících kroků zvyšuje únavu obsluhy a spotřebovává energii, která by se dala lépe a efektivněji využít, kdyby se obsluha plně věnovala bezchybnému vychystávání,“ říká Philipp Stephan, produktový manažer pro automatizaci a intralogistická řešení ve společnosti Linde Material Handling.

Funkce vozíku Následuj mě

Jedním z nejběžnějších procesů, které probíhají ve skladech, je vychystávání na jedné straně regálu, během kterého zaměstnanec kráčí podél regálů. Tuto aktivitu podporuje poloautomatická funkce vozíku „Následuj mě“. Pokud se operátor zastaví, zastaví se také vozík. Tím umožní operátorovi přemístit zboží přímo z regálu na paletu bez zbytečného přecházení. Pokud obsluha pokračuje v chůzi, vozík také samostatně pokračuje v jízdě. Tímto způsobem se zaměstnanec pohybuje u vozíku, aniž by musel neustále nastupovat na místo řidiče a znovu z něho vystupovat. Funkce vozíku „Následuj mě“ je spuštěna automaticky v okamžiku, jakmile řidič projde určitým bodem u vozíku, tzv. virtuální stěnou.

Funkce vozíku Stop-and-go

Pokud má být vozík nakládán z obou stran, lze využít funkci Stop-and-go. Vozík se pak pohybuje uprostřed uličky konstantní rychlostí a je obsluhou řízen pomocí dálkového ovladače. V tomto režimu může operátor chodit za vozíkem na obě strany uličky a na vozík ukládat vychystávané zboží. Tento režim provozu se dobře uplatní převážně v menších skladech. Také zde je hlavní výhodou skutečnost, že obsluha nemusí neustále nastupovat a vystupovat z kabiny řidiče a vracet se na místo operátora.

Obě funkce jsou založeny na ultraširokopásmové rádiové technologii a lze je nastavit s centimetrovou přesností. Na konci uličky se vozík vždy automaticky zastaví. Díky tomu nedochází ke kolizi s jinými vozíky ve skladu. Nasednutím do vozíku zaměstnanec ukončí poloautomatický režim a může vozík manuálně navést do další uličky.

Bezpečnost provozu poloautomatických vozíků

Bezpečnost je pro provoz poloautomatických vozíků klíčová. Proto vybavila společnost Linde Material Handling své vychystávací vozíky N20 SA a N20 C SA bezpečnostním skenerem, který je vždy schopen detekovat osoby nebo další vozíky v bezprostředním okolí. Skener, který je namontován velmi nízko na šasi, dokáže rozpoznat i jiné neočekávané překážky, a tak je schopen zabránit kolizím a nehodám. Aby nedocházelo k poškození regálů a také aby měli operátoři dostatek volného prostoru pro práci, udržuje vozík minimální vzdálenost 50 cm od regálů, případně může mít rovněž nastaven delší odstup od začátku uličky.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Inovované řešení pro přepravu nákladních vozíků MiR250 Hook

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #12

Přihlašovatel: Mobile Industrial Robots

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) uvádí MiR250 Hook, AMR řešení pro automatizovanou interní přepravu nákladních vozíků.

Po celém světě jsou každý den na pracovištích ručně přesouvány tisíce vozíků mezi různými odděleními. Nová technologie automatizuje interní přepravu naložených vozíků o hmotnosti až do 500 kg. „Automatizace interní přepravy různých druhů vozíků a přepravních klecí, kterou společnosti, logistická centra a nemocnice v současné době používají, je snadná, zvládnutelná a ekonomická. Nemusíte upravovat tvar vozíků ani kupovat nové typy, MiR250 Hook prostřednictvím QR či AprilTags kódů umí vyhledávat a připojit se k téměř jakémukoliv druhu vozíků,“ říká Søren E. Nielsen, prezident společnosti MiR.

MiR250 Hook se připojí k vozíku a dopraví jej na místo určení bez lidské asistence. Modul rozšiřuje škálu aplikací AMR robota. Pohybuje se rychlostí až 2 m za vteřinu. Počet vozíků, které může MiR250 Hook zapojit a odtáhnout na různá místa, není omezen, přičemž zároveň se jedná o vozíky různých velikostí a výšek. Řešení zajišťuje například efektivnější tok materiálu na montážní lince, kam díly doručuje automatizovaně a včas a zaměstnanci tak tráví čas montáží produktů namísto sběru materiálu a dílů.

„S MiR250 Hook lze optimalizovat přepravu v různých průmyslových odvětvích. Logistické společnosti přemístí tisíce vozíků každý den a s přechodem z manuální na automatizovanou přepravu vozíků se systémem MiR250 Hook mohou výrazně zvýšit svou ziskovost. Značný potenciál vidíme také ve zdravotnictví, kde automatizace ulehčí práci zaměstnancům s interní přepravou prádla, odpadů a podobných věcí,“ dodává S. E. Nielsen.

K nasazení MiR250 Hook je zapotřebí pár kroků: propojení QR nebo AprilTags kódů s vozíky či klecemi umístěnými na pracovišti pro identifikaci systémem. Následné zmapování prostředí robotem, ať již manuálním ovládáním při prvním trasování nebo importováním map budov a prostor do softwaru robota. Robot je také naprogramován ke komunikaci s výtahy a dveřmi tak, aby se mohl volně pohybovat mezi odděleními.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


VGP20 - elektrický podtlakový uchopovač pro paletizační aplikace od OnRobot

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #13

Přihlašovatel: OnRobot

Elektrický podtlakový uchopovač – VGP20 od OnRobot je kompatibilní se všemi předními značkami robotů s užitečným zatížením až 20 kg a lze jej využít pro širokou škálu aplikací v průmyslových odvětvích, od kosmetiky a elektroniky po farmaceutický průmysl a potravinářství a nápojářství. Lze jej aplikovat pro náročné aplikace balení a paletizace, jako je manipulace s objemnými pytli, nepropustnými obaly či porézními lepenkovými krabicemi.

Nový elektrický podtlakový uchopovač VGP20 od OnRobot lze použít na aplikace, pro které byly tradičně využívány výkonné pneumatické uchopovače. Zatímco pneumatická zařízení vyžadují k provozu stlačený vzduch, VGP20 je elektrický a připravený k okamžitému použití. Na rozdíl od tradičního nasazení pneumatických uchopovačů nástroj podle výrobce umožňuje ušetřit až 90 % nákladů na provoz a údržbu.

VGP20 poskytuje neomezené nastavení přísavek a vzduchového proudu, přičemž vícekanálové funkce umožňují aplikaci na více předmětů různých tvarů a velikostí. Zabudovaná inteligence uchopovače VGP20 v kombinaci se snadno použitelným softwarem navíc poskytuje funkci přesného řízení průtoku vzduchu. Uživatelům umožňuje měnit typy úchopů používaných v různých aplikacích, od měkkého úchopu pro manipulaci s křehkými předměty, po pevný úchop pro manipulaci s objemnými, těžkými kartonovými krabicemi s porézními povrchy.

V letech 2010–2020 vzrostly náklady na obalové lepenky téměř o 40 %. Zvyšující se požadavky ze strany elektronického obchodování a odhady dalšího nárůstu vedou přepravce k hledání levnějších alternativ obalových materiálů. Tenčí, poréznější lepenky a lehké přepravní sáčky však představují výzvu pro tradiční automatizované balení a paletizaci. Výkonný, přizpůsobitelný OnRobot VGP20 tyto tenčí a levnější obalové materiály snadno zvládne a zajistí přepravcům značnou úsporu nákladů jak na automatizaci, tak na přepravu.

 

OnRobot VGP20 umožňuje také nepřetržitý monitoring proudění vzduchu uchopovače. Pokud je tato funkce nastavena a dojde k přerušení podtlaku, robot se okamžitě zastaví a zobrazí se výstraha.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Pásový oblouk s integrovanými vychylovacími válečky

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #14

Přihlašovatel: Interroll CZ

Pásové oblouky patří k technicky nejnáročnějším dopravníkovým modulům, které používají poskytovatelé kurýrních, expresních a balíkových služeb, jež se hlavně kvůli vzkvétajícímu elektronickému obchodování musí ve svých distribučních centrech vyrovnat s rychle rostoucím objemem zboží.

Společnost Interroll celosvětově uvádí na trh nový pásový oblouk: Interroll Belt Curve 1200. Nově integruje vychylovací válečky, což zmenšilo vzdálenost mezi spojením oblouku a následujícím dopravníkovým modulem. Nový pásový oblouk umožňuje na dopravníku rychle a bezpečně přepravovat i menší kusy zboží. Kromě pásu s mechanickou spojkou je k dispozici volitelně také vulkanizovaný nekonečný pás.

Pásové oblouky od společnosti Interroll jsou založeny na konstrukci bez tření, která omezuje potřebu údržby tím, že eliminuje nutnost pravidelného napínání pásu a která technicky zabraňuje jeho prokluzu, jenž může vést až k selhání obloukového modulu.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


M2C e-Reception

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #15

Přihlašovatel: M2C

M2C e-Reception je technologické zařízení, které pomůže automatizovat a urychlit služby recepce či plně nahradit stávající fyzickou recepční. Díky inovativním technologiím a vyspělému softwaru posílí e-Reception tým v jakémkoliv typu prostoru. Nastavení e-Reception je variabilní, přičemž vychází z praxe a z individuálních požadavků klientů.

Jde o technologii s non-stop provozem, která zefektivní obslužnost budov. Zejména v budovách s vysokou frekvencí návštěv tato technologie usnadní a zrychlí registraci návštěv. Díky propojení s přístupovým systémem budovy dokáže návštěvě, po načtení QR kódu nebo dokladu, vydat naprogramovanou přístupovou kartu nebo jiné médium a zároveň návštěvu eviduje v systému, nově je zde také možnost načítání Covid Pasu. Elektronickou recepční, která je nyní dostupná i v nástěnné verzi, lze využít v administrativních budovách, ve státních úřadech, zdravotnických zařízeních nebo jako kiosek na vjezdech do logistických areálů.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Kamiony na LNG s nižšími emisemi

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #25

Přihlašovatel: DHL Supply Chain

Společnost DHL Supply Chain uvedla během uplynulého roku do provozu flotilu jedenácti ekologických kamionů na zkapalněný zemní plyn. Tímto krokem sníží emise CO2 o 187 tun ročně.

Kamiony na LNG přepravují v současnosti díly pro výrobu automobilů z crossdocku v Nepřevázce do Glauchau v okrese Cvikov, Wolfsburgu, Hannoveru, Heilbronnu, Kasselu a Neckarsulmu. První z jedenácti souprav ujede 160 000 kilometrů ročně, ostatní nákladní vozidla mají ve svém ročním provozním plánu trasy o celkové délce 132 000 kilometrů.

Společnost zvolila tahače Scania R 410 ve verzi „low deck“, za kterou lze připojit návěsy s třímetrovou vnitřní výškou nákladového prostoru, do něhož se díly nakládají v unifikovaných stohovacích paletách a optimalizovaných obalech. Kompletním využitím nákladového prostoru je zajištěna efektivní přeprava automobilových dílů s nasazením menšího počtu kamionů. Tím klesají nejen emise, ale také zatížení silniční infrastruktury.

Tahače Scania na LNG jsou svými provozními vlastnostmi plnohodnotnou náhradou konvenčních vozidel na naftu a z hlediska emisí škodlivin do ovzduší a hluku je dalekosáhle předčí. Třináctilitrový šestiválec na zkapalněný zemní plyn nabízí nejvyšší výkon 410 koní a maximální točivý moment 2000 Nm při mnohem tišším běhu. Emise CO2 jsou až o 15 procent nižší.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Nový digitální asistent DKV Live pro online správu flotil

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #26

Přihlašovatel: DKV EURO SERVICE

V Česku byl koncem loňského roku úspěšně dokončen pilotní provoz a nyní první zákazníci využívají DKV Live. Systém je propojen s komplexem služeb DKV. Díky sběru dat z karet a sledování pohybu vozidel v reálném čase získají správci vozových parků neustálý přehled o spotřebě a všech transakcích jednotlivých vozidel bez nutných manuálních kroků ještě před vyúčtováním. Systém je zároveň upozorní na neplánovaná tankování nebo tankování mimo trasu. Další užitečnou funkcí je plánování tras v mapách určených pro nákladní auta a monitorujících aktuální dopravní situaci. Díky možnosti nastavit si upozornění mohou dopravci včas řešit nečekané události, jako jsou překračování doby řízení, neobvyklé délky zastávek, blížící se servisní intervaly nebo již odchylky při tankování. Další funkcí je napojení DKV Live na tzv. burzy nabídek přeprav, které umožní zákazníkům využít volnou kapacitu svých vozů kdekoliv po Evropě. DKV Live již nyní obsahuje široký rozsah funkcí a další stále přibývají.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Autonomní vozík OPX iGo neo

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #28

Přihlašovatel: STILL ČR

Autonomní vozík OPX iGo neo lze dokonale integrovat do individuálních procesů vychystávání. Je tak pro obsluhu ideálním partnerem a podporuje ji  intuitivním způsobem. Vyšší výkon vychystávání je zajištěn za maximální ergonomie. Firmě STILL se s touto technologií podařilo udělat ze sériově vyráběných vozíků samostatně pracující asistenty obsluhy.

Vozík dokáže následovat svou obsluhu a vždy zastavit v optimální pozici pro vychystávání. Umí i rozlišit mezi svou obsluhou, jinými osobami a překážkami. Umělá inteligence také intuitivně přizpůsobí dráhu a rychlost příslušnému úkolu.

Obsluha oceňuje i velmi snadnou manipulaci. Manuální přenášení zboží je výrazně zkráceno a odpadá až 75 % vysilujícího a časově náročného nastupování a vystupování. Samozřejmě je zachovaná i vysoká bezpečnost. Vícestupňová bezpečnostní koncepce chrání osoby, vybavení skladu i uskladněné zboží.

Je velmi vyzdvihovaná i jeho preciznost u překážek. OPX se chová v závislosti na situaci. Překážky buď sám objede, nebo se zastaví, když je cesta kompletně zablokována. Umí reagovat i na kolony, takže nehrozí žádná kolize.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Elektrický vysokozdvižný vozík RX 60 3,5-5,0 t

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #29

Přihlašovatel: STILL ČR

Tento vozík přezdíváme vrcholový sportovec, protože zvedá, manipuluje a zrychluje v rekordním čase. Zrychlit dokáže na více než 20 km/h a najet a přepravit do vzdálenosti 15 metrů zvládne za 5,7 sekundy. Za hodinu tak dokáže přepravit až 324 tun.

Vozík zvedne závaží do pěti tun a maximální výška zdvihu je 7180 mm. Potěší i dlouhá výdrž baterie a možnost rychlého a decentrálního dobíjení, což přináší potřebnou disponibilitu. I přes vysoký výkon spotřebuje méně energie – bez přestávky zvládne až dvě pracovní směny.

Pro zvýšení výkonnosti se dá zvolit režim Sprint pro zvládání výkonnostních špiček, který se aktivuje stiskem tlačítka.

Vozík je zkonstruován do těsných prostor – díky jeho kompaktním rozměrům lze bezpečně pracovat i úzkých pracovních uličkách. A díky malému poloměru otáčení je možné sklad ještě více zahustit. Precizní a jemné pohyby vozíku jsou zajištěny jemnou hydraulikou. Dá se využívat i venku.

K vyšší bezpečnosti přispívají asistenční systémy, které jsou intuitivní a řidiče aktivně podporují při práci.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


DSV ETA: Nástroj pro optimalizaci doručování a vyzvedávání zásilek

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #30

Přihlašovatel: DSV Road

DSV kontinuálně již pět let mapuje zákaznickou spokojenost a oblast, kde zákazníci spatřují prostor pro zlepšení, je právě informovanost o čase doručení, nebo o změně času doručení v případě zpoždění.

Společnost DSV na základě této zpětné vazby vyvinula funkcionalitu v elektronické kanceláři www.myDSV.com s názvem DSV ETA, která informuje zákazníky, kdy bude jejich sběrná zásilka doručena nebo vyzvednuta v rámci dvou- hodinového časového okna.

DSV je první firmou globálně, která v rámci B2B sektoru něco podobného spouští.

Díky tomu zákazníci mohou lépe plánovat procesy a neztrácet drahocenný čas zjišťováním, kdy bude zásilka vyzvednuta nebo doručena. Tuto službu si zdarma mohou aktivovat v myDSV a informaci o plánovaném doručení / vyzvednutí zásilky obdrží do emailu, nebo do SMS, tak jak si nastaví.

Jak to přesně funguje –   

Když vozidlo sběrného systému, které operuje v regionu příjemce zásilky, opustí terminál a nachází se od něj ve vzdálenosti 200 m, příjemce zásilky obdrží automaticky upozornění emailem nebo SMS s přibližným časem doručení v rámci dvou-hodinového časového okna. Pokud dojde k neočekávaným událostem (např. dopravní zácpa, nehoda apod.), čas pro doručení nebo vyzvednutí zásilky bude změněn na nový. Používají-li zákazníci myDSV, u své přepravy také uvidí dvou-hodinové časové okno, kdy jim bude zásilka doručena nebo u nich vyzvednuta.

Nyní tato funkcionalita funguje na sběrných paletových přepravách, ale od srpna se v Evropě spustilo testování u zásilek celo-vozových a dokládek. Zde je nutné napojení GPS dopravce na portál DSV a pak  může firma vyhodnocovat přibližný čas doručení v časovém okně a poskytnout jej zákazníkům.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Fronius Selection nabíječka Li-ion trakčních baterií pro intralogistiku

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #33

Přihlašovatel: Fronius Česká republika

Fronius Selection je flexibilní nabíječka lithium-iontových baterií s kompaktním designem a vysokou energetickou účinností pro snížení celkových nákladů. O bezproblémovou a rychlou komunikaci mezi nabíječkou a akumulátorem se stará inteligentní CAN protokol Fronius BatteryLink (CANopen: CAN 4.0 11bit), který zajišťuje bezpečný a efektivní proces nabíjení.  Komunikace mezi BMS a nabíječkou je monitorována (heartbeat signál každých 100 ms). Přenosová rychlost může být fixována na nabíječce (125 kbps, 250 kbps, 500 kbps, 1 Mbps) nebo nastavena na automatickou detekci.

Jedním nabíjecím přístrojem lze nabíjet akumulátory různých napěťových tříd (24–80V).  Hardwarové rozhraní automaticky detekuje napětí akumulátoru už při připojení. Žádná další nastavení nejsou nutná.

Vysoká tolerance nabíjecích přístrojů Fronius zajišťuje nerušený provoz i při kolísání napětí v rozmezí od -15 % do +30 %.

Displej přístroje je možné konfigurovat a vizualizovat tak nejdůležitější parametry pro obsluhu.

Pokud je během procesu nabíjení odpojen nabíjecí kabel, funkce externí Start/Stop zabrání nebezpečnému jiskření a poškození nabíjecích kontaktů.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Go paperless - přechod na elektronické POD (proof of delivery)

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace #34

Přihlašovatel: Gebrüder Weiss

Gebrüder Weiss v ČR pokračuje v digitalizaci procesů a přepravních dokumentů. Od května 2021 firma testuje plně elektronickou verzi potvrzení o doručení při rozvozu zásilek sběrné služby. Tato změna přispěje k efektivnější správě přepravních dokumentů, hladšímu průběhu procesů a zároveň snižování dopadu činnosti na životní prostředí.

 

Jedním z hlavních přínosů využití elektronické podoby POD (proof of delivery) je zjednodušení a zrychlení administrace procesu. Namísto dvou vyhotovení příslušného dokumentu postačí jeden, který je uložen v tzv. optickém archivu a zákazníci jej najdou v zákaznickém portálu myGW. V elektronickém procesu potvrzuje zákazník převzetí zboží podpisem na dotykový scanner doručujícímu řidiči. Elektronický systém umožní totéž, co se zaznamenává na papír. Od informací o stavu doručení, případném poškození zásilky, pořízení fotografií až po evidenci paletového konta. Všechna data se okamžitě přenáší do centrálního systému a z něj do zákaznického portálu. Zákazník má tedy k dispozici informace o průběhu doručení zásilky v reálném čase.

 

Méně tištěných dokumentů přináší také úsporu papíru, což snižuje dopad činnosti na životní prostředí. V rámci pilotního provozu je systém testován několika desítkami řidičů, v červenci se počítá s přechodem na plný provoz, který fyzickou formu dokumentu zcela nahradí.

 

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Poznejte vítěze!

Děkujeme za Váš čas, nenechejte si ujít vyhlášení vítězů všech kategorií OCENĚNÍ LOG-IN 2021!

Vyhlášení vítězů proběhne 23. září na Galavečeru logistických inovací po skončení odborného programu kongresu EASTLOG v pražském O2 Universum.

K odběru e-mailových pozvánek na akci se můžete registrovat na: www.atozregistrace.cz/eastlog

Nenechejte si tuto příležitost ujít a registrujte se ZDE!

VSTUP PRO UŽIVATELE LOGISTICKÝCH SLUŽEB ZDARMA!

Těšíme se na Vás!

DĚKUJEME

Nezapomeňte udělit svou preferenci při hlasování i v dalších kategoriích.