Predajňa budúcnosti

Kategória Projektová inovácia roku
Inovácia 9/13

Prihlasovateľ: Alza.cz

Predajňa budúcnosti je nový inovatívny typ samoobslužných predajní, aké nemajú v Európe podobu. Ich prednosťam sú rýchle nakupovanie, žiadne rady, neobmedzená otváracia doba a nevídaný nákupný komfort. V tzv. Predajniach budúcnosti si zákazník vyberie tovar sám alebo mu pomôžu odborníci na video chate, objedná a ihneď vyzdvihne. Unikátna inovácia prišla na 5 milionov korún. Pilotná predajňa s rozlohou 60 m² vznikla v januári 2018 v Prahe, teraz už v hlavnom meste fungujú 3 tieto futuristické pobočky. Štvrtá by potom mala vzniknúť v Bratislave.

Cieľom projektu je priblížiť sa maximálne individuálnym požiadavkom zákazníkov a vyjsť im v ústrety hlavne časovo – ide o rýchly a pohodlný nákup. Otvorené je 365 dní v roku, 24/7.

Napriek svojej veľkosti a absencii personálu zvládne predajňa budúcnosti obslúžiť stovky zákazníkov denne. Všetko funguje veľmi jednoducho: v malej vstupnej miestnosti si užívateľ na vstavanom počítači sám, alebo pomocou odborníkov na video terminále objedná požadovaný tovar a vyberie doručenie. Akonáhle zaplatí (kartou alebo on-line), automaticky sa otvárajú presklenné dvere do ďalšej miestnosti, na podlahe sa rozsvietia návodné svetelné LED diódy ukazujúce smer vydania, rozsvieti sa tiež stĺpec so schránkou aj box samotný. Vyzdvihnutie tovaru zvládne zákazník v počas niekoľkých sekúnd.

Zákazník môže nakúpiť v naprostom súkromí. Ak bude chcieť poradiť, môže využiť viedo terminál a pobaviť sa s odborníkom na vybraný segment. Vo výdajnej miestnosti sú v 40 stĺpcoch stovky úložných schránok rôznych veľkostí vychádzajúcich z rozmerov najpredávanejšieho sortimentu.

Vývoj a realizácia trvala rok, všetko sa programovalo interne. Prevádzka je vybavená schránkami upravenými na mieru 80% portfólia. Vstupné sklá sú zo špeciálneho tvrdeného materiálu odolného proti bežným nárazom, podlaha je pokrytá kaučukom Zásobovaná je 2x denne.

Vaše hodnotenie (1 je najhoršie, 10 je najlepšie):

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest