Automobilka testuje elektrické tahače

Od podzimu testuje Škoda Auto v Mladé Boleslavi dva elektrické tahače, které se používají v rámci vnitrozávodní dopravy. Další nákladní vozy s elektrickým pohonem budou podle automobilky následovat. Česká automobilka plánuje, že oproti nákladním automobilům vybaveným naftovým motorem takto ušetří 60 tun oxidu uhličitého ročně.

Od začátku října testuje logistika společnosti v rámci vnitrozávodní dopravy dva elektrické tahače vybavené standardními návěsy, které do května příštího roku na příslušných trasách nahradí dosavadní tahače poháněné naftovým motorem. V další fázi budou od června 2022 v závodě v Mladé Boleslavi přepravovat speciálně vyrobené zkrácené návěsy baterie pro vozy BEV. Za tímto účelem budou návěsy vybaveny manipulační technikou pro automatickou nakládku a vykládku palet.

Dojezd lokálně bezemisních nákladních automobilů činí na jedno nabití baterií přibližně 80 kilometrů a dobít baterie na plnou kapacitu trvá 4,5 hodiny. Na 100 kilometrů jízdy spotřebují zhruba 200 kWh elektřiny.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva za oblast Výroby a logistiky, zdůrazňuje: „Po úspěšném zkušebním provozu obou tahačů s čistě elektrickým pohonem v rámci vozového parku vnitrozávodní dopravy plynule přecházíme na čistě elektrické nákladní automobily. Chceme tím dát impuls také svým lokálním dodavatelům. Ve střednědobém horizontu plánujeme, že veškeré komponenty, které dodávají nákladní vozy z bezprostředního okolí našich závodů, se budou na naše výrobní linky dostávat s nulovými lokálními emisemi.“

V areálu závodu firma už používá nákladní automobily poháněné na CNG, díky čemuž se podařilo snížit emise oxidu uhličitého oproti vozům s konvenčním pohonem o 25 %.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest