Roboty jezdí ke skladníkům

Na konci letošního října se uskutečnilo slavnostní otevření robotizovaného skladu pro fulfillment v areálu logistického parku v Paskově, který provozuje společnost Dextrum Fulfillment. Více než 200 účastníků slavnostního otevření skladu v Paskově mělo na místě možnost vidět, jak vypadá práce skladníka, když má k ruce tým robotů. Prvním klientem fulfillmentového skladu je e-shop Yourgame.

„Za extrémně krátké období několika měsíců se nám podařilo zrekonstruovat původní halu pro průmyslovou hutní a strojírenskou výrobu a uzpůsobit ji našim potřebám. Tak vzniklo zázemí pro poskytování moderních logistických služeb e-shopům, ale také všem výrobním a obchodním společnostem, které hledají pomoc při organizování intralogistiky pro B2B a především B2C segment,“ říká Ivan Richtár, generální ředitel společnosti Dextrum Fulfillment. Nejprve bylo potřeba vylít dostatečně kvalitní a rovnou novou podlahu, která bude vhodná pro pohyb robotů. Dále byl oddělen prostor do samostatné protipožární zóny, instalovány kompletně nové rozvody elektrické, počítačové a wifi sítě, zaveden nový koncept vytápění a provedeno množství dalších prací, které každá rekonstrukce přináší.

Klíčovým úkolem bylo vybudování robotizovaného skladu fungujícího na platformě AGV robotů, která komplexně řídí manipulaci ve skladu. Robotizací se mění celý koncept práce, kdy již skladníci nechodí do skladu, ale sklad takzvaně „chodí“ za nimi: regály (racky) jsou dováženy přímo k pracovníkům do určené oblasti, čímž se výrazně zefektivní jak příjem, tak expedice. Celý systém je řízen pomocí WMS systému a nástroje pro řízení robotů WES/WCS.

Celé řešení dodala a realizovala skupina Kvados Group. Dodávka, kterou skupina zajišťovala, zahrnovala vybudování elektrické i komunikační síťové infrastruktury a dodávku robotů pod vlastní značkou myFaber. Současně skupina dodala komplexní řídicí skladový a robotický systém na platformě produktů myStock WMS a myFaber. Firma vypracovala koncept celého řešení, projektovou dokumentaci, dodávku regálových systému, pracovišť pro kompletaci využívající prvky pick to light a laserových pointerů nebo balicích pracovišť. Realizaci podpořili členové Asociace pro inovace v logistice dodávkou komponent řešení. Sklad v Paskově bude do budoucna sloužit mimo jiné jako laboratoř a místo pro testování technologií v praxi.

Při slavnostním otevření skladu bylo prezentováno také zařízení Cubiscan 325, které umí automatizovaně přenášet do systému data o rozměru a hmotnosti sortimentu a pořídit fotografii pro následné řízení logistiky. Představen byl také automatizovaný vozík myFaber AGV Forklift, který manipuluje s europaletami o hmotnosti až dvě tuny do výšky pět metrů. Je schopen s nimi manipulovat a nalézt je s tolerancí +/– 20 cm ve třech směrech proti umístění na navigační mapě.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest