Od Geisu dostáva WTB Europe perfektný servis

Od Geisu dostáva WTB Europe perfektný servis

Stále viac ľudí si sadá na bicykel nielen vo voľnom čase, ale aj cestou do práce. Cyklistika podporuje zdravého ducha v zdravom tele, ale súčasne je to tiež ekologický spôsob dopravy chrániaci životné prostredie aj naše zdravie. Odhaduje sa, že do roku 2027 sa využívanie cyklistiky zdvojnásobí, pričom polovicu predaja budú predstavovať elektrobicykle.

V 70. rokoch sa v Kalifornii začala šíriť nová športová disciplína – zjazdy zo svahov na bicykloch. Bicykle schopné zvládať túto adrenalínovú zábavu si prví nadšenci vyrábali sami s využitím štandardných komponentov. Spoločne hľadali nové technické riešenia, pretože medzi veľkosériovo vyrábanými bicyklami sa neponúkalo nič, čo by bolo dostatočne odolné. Z toho sa postupne rodila aj malosériová produkcia.

Potreba robustných bicyklov schopných zvládať extrémne zaťaženie jazdy po kamenistých horských cestách viedla k zrodu horských bicyklov a vzniku prvých firiem zaoberajúcich sa ich výrobou. V roku 1982 v Kalifornii štyria mladíci založili spoločnosť WTB (Wilderness Trail Bikes), ktorá sa od iných vtedy húfne vznikajúcich firiem odlišovala vlastnou výrobou dôležitých komponentov a neustálou snahou po inováciách. WTB napríklad ako prvá začala vyrábať plášte v dnes modernej veľkosti kolies 29″.

V rámci hľadania možností ďalšieho rozšírenia podnikania majitelia WTB videli veľkú príležitosť v Európe, kde sa predá viac bicyklov ako v Severnej Amerike a záujem o cyklistiku dramaticky rastie. V roku 2006 padlo rozhodnutie a v roku 2007 bola založená pobočka v Európe so sídlom v Českej republike. Práve u nás vedenie WTB vytušilo potrebnú kvalitu prípadnej produkcie, ale našlo tu aj veľa nadšených ľudí. Spoločnosť WTB Europe, ktorá je stopercentne vlastnená americkou WTB, začala svoju činnosť v Plzni s náplňou činnosti zameranou na dovoz a veľkoobchodný aj maloobchodný predaj cyklistických komponentov.

WTB Europe vedie od roku 2011 Petr Ladman. Ten mal od malička rád jazdu na bicykli a do spoločnosti WTB Europe nastúpil ako obchodný manažér so zameraním na nemecký trh s cieľom rozvíjať činnosť do ďalších krajín. Dnes sa WTB Europe môže pochváliť výrazným rastom, čo dokladá obrat 138 miliónov korún dosiahnutý v roku 2020 pri iba 10 zamestnancoch.

WTB Europe zabezpečuje obsluhu celej Európy. Najväčší obrat dosahuje v Nemecku, Veľkej Británii, Taliansku, Španielsku a Francúzsku, avšak český trh tvorí 10% jej obratu. To je dané aj tým, že sa veľa bicyklov v Českej republike montuje. Produkcia spoločnosti WTB sa zameriava na horské bicykle, zvlášť silná je v mladej kategórii gravel bicyklov, čo sú vlastne cestné alebo cyklokrosové bicykle, určené na jazdu po štrku (anglicky gravel) alebo v teréne. Reaguje aj na nový fenomén, ktorým sú elektrobicykle. WTB pre ne navrhuje a vyrába veľa produktov vrátane plášťov, a to aj pre mestské elektrobicykle.

Spoločnosť WTB Europe u nás ponúka štyri druhy komponentov – plášte, sedadlá, ráfiky a zapletené kolesá a gripy. Naviac tiež dodáva mnohé doplnky, ako sú pásky alebo ventily. Svoju ponuku neustále aktualizuje. Z toho samozrejme vyplývajú veľké nároky na logistiku. Lenže prevádzkovatelia logistických služieb pristupovali k WTB ako k malému klientovi, bez väčšieho záujmu a proaktívneho rokovania. Výsledkom bolo neskoré vychystávanie v termíne až troch týždňov a tovar rozptýlený v sklade, takže často nebolo možné sa k nemu dostať. S tým samozrejme nebolo vedenie spoločnosti spokojné.

Nakoniec sa ale ukázalo ako nevyhnutné aktívne vyhľadať nového providera. Postupne sa vystriedali štyria, ale so žiadnym v Plzni neboli spokojní. Čelili príliš veľkej chybovosti a komunikácia neprebiehala na patričnej úrovni. Až v roku 2016 sa všetko zmenilo, keď WTB Europe uzavrela partnerstvo so spoločnosťou Geis. Výhodná poloha a predchádzajúce skvelé skúsenosti v paletovej preprave len uľahčili voľbu medzi tromi logistickými providermi. Výber sa už po chvíli ukázal ako správny a predstavitelia WTB konečne získali pocit, že sú braní ako plnohodnotný partner a konečne majú providera, ktorý ich dokáže viac podporiť v plnení ich firemného motta „Starať sa o zákazníka, ako keby bol ten jediný“.

Od Geisu dostáva WTB Europe perfektný servis, ale nemenej podstatný je aj vzájomný férový vzťah a dlhodobá spolupráca. Zástupcovia WTB Europe napríklad na základe predchádzajúcej skúsenosti trvali na tom, že v zmluve musí byť uvedené vychystanie objednávky obratom. To, čo je pre Geis samozrejmosťou, totiž vnímali ako niečo, čo nie je v odbore bežné. Geis z nich sňal pocit, že sú pre neho malý druhoradý zákazník strácajúci sa v obrovských halách.

Na začiatku sa spolupráca týkala necelých 400 paletových miest. Aktuálne, po štyroch rokoch to už je 1000 paletových miest, čo potvrdzuje dravý rast v desiatkach percent ročne.

Rýchly rast však so sebou niesol aj rad komplikácií. Výrobcovia nestíhali pre zvýšený objem zákaziek vyrábať, množili sa výpadky dodávok tovaru z Číny a všetko umocnili problémy s lodnou dopravou. Zníženie závislosti na Číne by bol logický krok k riešeniu týchto komplikácií. Tak sa zrodila myšlienka začať s vlastnou produkciou. Bez väčšieho zvažovania si WTB ako výrobný produkt vybralo ráfik, u ktorého by presun výroby priniesol nielen ekonomické, ale aj ekologické pozitíva. Konštrukcia ráfika neumožňuje efektívne vyťažiť prepravný kontajner, čo bol ďalší dôvod a posledný impulz k realizácii vlastnej výroby tohto produktu.

Nasledoval výber lokality a partnera. Vedenie WTB Europe svoju myšlienku predstavilo svojmu súčasnému logistickému providerovi. Hoci to pre Geis nie je bežná logistická služba, rozhodol sa svojho partnera v tomto pláne podporiť a umožniť mu skladovať aj vyrábať všetko pod jednou strechou.

Z časti haly skladu v Ejpoviciach bola vyčlenená plocha 150 m2 pre výrobnú linku, ktorá zostane úplne pod vedením WTB. Geis poskytne dodatočné priestory a personál pre manipuláciu a skladovanie výrobného materiálu a súčasne zabezpečí dokončenie vyrobených ráfikov do finálnej podoby vhodnej pre expedíciu zákazníkom, a to aj koncovým. Aktuálne je totiž  možné nakupovať sortiment WTB aj cez e-shop.

Spustenie produkcie je naplánované v druhej polovici roka 2021. Ide o prvú partnerskú výrobu, do ktorej sa spoločnosť Geis púšťa a  pre klienta je to taktiež prvá výroba v Európe.

„Pre obchodnú spoločnosť, ako je tá naša, by bolo vybudovanie vlastného výrobného zázemia administratívne náročné a trvalo by to veľmi dlho. Preto sme šťastní, že sme v spolupráci so spoločnosťou Geis dokázali nájsť veľmi efektívne riešenie,“ konštatuje Petr Ladman zo spoločnosti WTB Europe.

„Žijeme vo svete, ktorý prechádza dramatickými premenami. Posledné mesiace nám ukázali, aká dôležitá je schopnosť rýchlo reagovať a vychádzať v ústrety potrebám zákazníkov, aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že značne presahujú rámec služieb poskytovaných logistickou firmou. Som si istý, že v tomto ohľade bude mať spoločnosť Geis svojim klientom aj naďalej mnoho čo ponúknuť,“ hovorí Daniel Knaisl zo spoločnosti Geis.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest