Nasazení tabletů ve společnosti Katoen Natie vedlo k rychlejší nakládce a vykládce kamionů

Společnost Katoen Natie poskytuje logistické služby Tvoří ji 400 provozních jednotek se 150 terminály a logistickými platformami, zaměstnává více než 10 000 lidí a působí po celém světě. Každý den se v jednom z jejích největších terminálů v přístavu v Antverpách nakládá a vykládá stovky kamionů, sklady pokrývají plochu více než 160 000 metrů čtverečních a jejich součástí je téměř 1000 sil pro skladování a překládku zboží. K zajištění hladkého průběhu všech procesů rozvinula společnost Katoen Natie svůj stávající systém správy skladů (WMS) a začala využívat zařízení Toughbook M1 od společnosti Panasonic.

„Vzhledem k pokroku v oblasti technologií v posledních letech jsme cítili, že existuje prostor pro další optimalizaci našich procesů a zároveň zvyšování produktivity,“ vysvětluje Jimmy D’Hooge, projektový manažer pro skenování a mobilitu. „A navíc hardware, který jsme používali, již nesplňoval platné normy. Náš původní WMS systém většinou fungoval na základě instrukcí psaných na papíře a datových vstupech. S novým systémem je proces vkládání dat mnohem snadnější. Tím, že se vyvarujeme duplicitních záznamů, jsme snížili toleranci chyb. Díky uživatelskému rozhraní a dotykovému displeji je systém velmi intuitivní, takže lze snadno školit nové uživatele.“

V antverpském terminálu se každý den nakládá a vykládá více než 400 kamionů. „Doba, po kterou zůstává kamion na stanovišti, představuje velmi důležitý parametr,“ vysvětluje Kurt Van Roeyen, provozní manažer ve společnosti Katoen Natie. „Proto naši analytici vyvinuli proces, v jehož rámci je každý kamion přímo zaznamenáván do WMS. Řidič kamionu obdrží informaci o tom, kde má zaparkovat, a operátor vysokozdvižného vozíku obdrží elektronickou objednávku nakládky nebo vykládky kamionu. Při uzavření dokončené objednávky se na tabletu zobrazí další objednávka. Potom se vozík přesune na další stanoviště, kde čeká další kamion.“

Operátor zadá poznávací značku kamionu. WMS potvrdí, že se jedná o správný kamion, a určí, kde má být zboží ve skladu vyloženo. Po dokončení operátor vysokozdvižného vozíku naskenuje místo, kam zboží přesunul, a uzavře objednávku. Všechna data se automaticky předávají do WMS. „Od té doby, kdy jsme začali používat nový systém, jsme schopni podstatně zkrátit průměrnou dobu, po kterou kamion zůstává na stanovišti. Díky tomuto systému se hodně snížila také chybovost,“ uvádí Kurt Van Roeyen.

Po průzkumu trhu s hardwarem se společnost Katoen Natie rozhodla pro 7″ tablet Panasonic Toughbook M1. Tablety nejsou propojené s konkrétním vysokozdvižným vozíkem nebo operátorem. Pokud dojde náhle k poškození vysokozdvižného vozíku, vezme si operátor tablet s sebou do dalšího vysokozdvižného vozíku a může pokračovat ve zpracování objednávky.

Společnost Katoen Natie využívá i dokovací stanice speciálně navržené pro tablety, což zaručuje, že je vybavení integrované ve vozidlech. „Než jsme měli stávající řešení, pracovali jsme s držákem, který byl příliš lehký, a zařízení bylo příliš těžké. Kvůli tomu bylo nezbytné provádění oprav každý týden, což nevyhnutelně vedlo ke ztrátě produktivity. Se stávající konfigurací jsme se s tímto problémem zatím nesetkali,“ uvádí Kurt Van Roeyen.

Když si společnost Katoen Natie vybírala tablety, byla pro ně klíčovým požadavkem konektivita. „Máme plné pokrytí wifi ve všech venkovních prostorách mezi sklady, což je místo, kde vysokozdvižné vozíky uzavírají své dokončené objednávky a přijímají nové. Nové objednávky se stáhnou do tabletu, takže operátoři nemusí být připojení k síti, aby mohli objednávku zpracovat,“ vysvětluje Van Roeyen. „To znamená, že mohou pokračovat v práci, i když jsou offline. Při náhlém výpadku sítě tak není přímo ovlivněn provoz. Jakmile se tablet znovu připojí k signálu, vše se znovu synchronizuje,“ dodává Jimmy D’Hooge.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest