Lidl v Buštěhradě osvětluje téměř 1500 LED svítidel

Tisíce úsporných LED světel instalovaných na závěsech a v kilometrech lišt, nouzové osvětlení i systém komplexního řízení osvětlení dodala společnost Zumtobel do nového logistického centra společnosti Lidl v Buštěhradu na Kladensku, které se svými 60 000 metry čtverečními plochy patří k největším v Evropě.

„Centralizované ovládání usnadňuje správu celého objektu a umožňuje propojení s dalšími provozními systémy,“ říká Jan Vacek výkonný ředitel ZG Lighting Czech Republic, české pobočky společnosti Zumtobel Group.

Páté a současně největší logistické centrum společnosti Lidl v České republice, které vyrostlo poblíž Buštěhradu u Kladna, bude zásobovat až 90 maloobchodních prodejen Lidl. Se svými rozměry 445 metrů na délku, 128 metrů na šířku a výškou 21 metrů představuje obrovský prostor, který vyžaduje komplexní řešení běžného i nouzového osvětlení. Lidl svoji novou halu vybavil celou řadou moderních řešení podporujících snížení nákladů na provoz a spotřebu energií, mezi které patří také LED osvětlení.

Pro celkovou správu a ovládání osvětlení byl použit systém Zumtobel Litecom, který integruje výhody plně digitálního řízení všech připojených prvků, ať již na bázi standardizovaného rozhraní Dali nebo aktorů připojených s využitím vlastní Luxmate sběrnice. Modulární systém umožňuje využití širokého spektra inteligentních vazeb, jako je ovládání osvětlení, smysluplné využití denního světla na pracovištích a také sledování nouzového osvětlení distribučního centra.

Prostřednictvím systému Litecom se ovládá více než 1100 LED svítidel Tecton, která tvoří flexibilní světelné pásy s možností instalace do lišt nebo na stropní závěsy. V buštěhradském logistickém centru jsou světla instalována v bezmála sedmi kilometrech lišt. Součástí osvětlovacího řešení je také více než 300 závěsných LED svítidel Craft.

Systém Zumtobel monitoruje přítomnost zaměstnanců na pracovištích v logistice i v administrativě a prostřednictvím senzorů Zumtobel Ed-Sens a Ed-Eye průběžně upravuje množství umělého osvětlení podle obsazenosti a v závislosti na množství právě dostupného denního světla. Nad senzory a svítidly mají dohled automatizační jednotky Litecom, které tvoří klíčovou součást systému a ve výsledku provozovateli uspoří část nákladů na elektrickou energii.

V případě nenadálé události a vyhlášení poplachu či evakuace zajišťuje podmínky pro bezpečné opuštění pracovišť více než 1000 nouzových svítidel Zumtobel Resclite, která jsou centrálně napájena prostřednictvím osmi bateriových centrál Zumtobel eBox. Toto požárně bezpečnostní zařízení vede elektronickou provozní knihu a průběžně shromažďuje zápisy o provádění předepsaných zkoušek nouzového osvětlení.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest