Elektromobily v terminálu DB Schenker bude dobíjet solární energie

Společnost DB Schenker instalovala solární články na střechu logistického terminálu ve švédském městě Skara. Fotovoltaická technologie pomůže se zajištěním elektrické energie pro osvětlení budovy a nabíjení nákladních elektromobilů.

Terminál každoročně spotřebuje zhruba 650.000 kWh elektrické energie, zatímco solární články by měly vyrobit přibližně 248.000 kWh. „Solární články vyrobí tolik energie, jako je roční spotřeba asi 12 běžných rodinných domů,“ říká manažer terminálu Marcus Blomqvist. Displej u vchodu do terminálu průběžně zobrazuje aktuální hodnoty generované elektrické energie.

Výkon solárních článků logicky záleží na tom, jestli svítí slunce – v zásadě ale jejich kapacita stačí na pokrytí energie, kterou spotřebuje osvětlení budovy a nabíjení nákladních vozů s elektrickým pohonem. Ty se sice dobíjejí přes den, ale největší spotřebu má nákladní terminál v nočních hodinách, kdy solární články elektřinu nevyrábí. „Vzhledem k tomu, že vyrobenou nadbytečnou energii nemůžeme nijak skladovat, rozhodli jsme se přebytky energie posílat do rozvodné sítě. Předpokládáme, že investice se nám vrátí do deseti let,“ uzavírá Marie Sjöholm, manažerka divize Schenker Property.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest