Nákladní vůz na vodík pro Gebrüder Weiss

Gebrüder Weiss má ve svém vozovém parku nový přírůstek. V Alternheinu ve Švýcarsku byl společnosti předán nový nákladní automobil Hyundai Xcient Fuel Cell poháněný takzvaným zeleným vodíkem. Provoz toho vozu dokáže podle automobilky ušetřit až 80 tun oxidu uhličitého za rok.

Šestatřicetitunové nákladní vozidlo je určené k přepravě přibližně 25 tun zboží s dojezdem přibližně 600 kilometrů. Automobil je poháněn elektrickým motorem o výkonu 350 kilowattů, který je napájen elektřinou vyráběnou pomocí vody chemicky reagující s kyslíkem. Místo znečišťujících látek tak z výfuku uniká do okolí pouze vodní pára.

Podle výrobce má být do konce roku 2021 vyrobeno a dodáno 2000 takových vodíkových nákladních vozidel. Síť vodíkových čerpacích stanic vzniká postupně po celé Evropě včetně České republiky. Švýcarská síť čerpacích stanic na vodík se stále buduje, ale je dostatečně komplexní, aby umožnila použití těchto vozidel v celé jeho východní části. Gebrüder Weiss bude svůj první vodíkový nákladní vůz primárně používat pro zákazníky z odvětví obnovitelné energie.

„Pro naši společnost představuje používání vodíkového nákladního vozidla další krok k testování technologií pohonu, které v reálném provozu dokáží šetřit životní prostředí,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR. Logistická společnost provozuje také několik nákladních vozidel na plyn v Rakousku, Německu a Srbsku a elektrická vozidla v oblastech Vídně a Grazu. Gebrüder Weiss je členem sdružení H2 Mobility Switzerland Association, které navrhlo a implementovalo ekosystém pro praktické využití vodíku k pohonu vozidel.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest