Schneider Electric nasadil robota pro manipulaci palet

Společnost Schneider Electric nasadila ve svém zařízení v polském Bukownu autonomní mobilní robot MiR500 na přepravu hotových produktů z výrobní linky do skladu. Autonomní mobilní roboty přepravují palety se zbožím o hmotnosti až 400 kg mezi výrobou a sklady.

Na základě ROI kalkulací o snížení nákladů na interní logistiku a potřebu palet odhaduje Schneider Electric rychlou návratnost investice do technologie mobilních robotů. „Nasazení mobilních robotů schopných přepravy produktů ve dvou vrstvách na jedné paletě nám umožnila umístit do kamionu více zboží. To nám pomáhá redukovat přepravní náklady a díky nižšímu počtu palet optimalizovat celkové náklady,“ říká Agnieszka Naleźnik-Jurek, manažerka technického oddělení ve Schneider Electric.

Robot MiR500 pracuje 24 hodin denně ve třísměnném provozu, přičemž pokrývá osm přepravních tras v průměrné délce 140 metrů. Během jedné směny najede robot 5,5–6 km. Po zadání úkolu od pracovníka skladu robot vyzvedne prázdnou paletu ve skladu a převeze ji na výrobní linku. Zde prázdnou paletu odloží na rack a vyzvedne paletu naloženou zbožím, kterou přepraví do skladu. Pokud není aktuálně dostupný žádný další úkol, automaticky odjede do nabíjecí stanice.

MiR500 je vybaven zdvižným modulem MiR Pallet Lift, který zjednodušuje vyzvedávání palet umístěných na MiR Pallet Racku. Instalované I/O senzory propojené s Wi-Fi sítí poskytují informace o aktuální pozici robota, což dovoluje neustále monitorovat trasu přepravovaných palet. Všechny informace o objednávkách jsou dostupné v rámci interního podnikového systému. Po několika měsících ostrého provozu ve Schneider Electric optimalizovali interní přepravu do takové míry, že bylo možné zapojit robota MiR i do dalšího výrobního procesu. Původní AGV technologie neumožňovala jakékoliv změny výrobního nastavení a pokaždé bylo nutné překonfigurovat celou operaci.

Bezpečnost zaručují 360stupňové laserové skenery, které neustále monitorují okolní objekty. Robot detekuje lidi i stroje ve svém okolí a v případě potřeby se zastaví či překážku objede. 3D kamera a laserové skenery jsou standardním vybavení.

Úroveň bezpečnosti zvyšuje zvuková a světelná signalizace. Před vstupem do místnosti, ve které se pohybují lidé, MiR500 upozorňuje na svou přítomnost zvukovými signály a po nastaveném čase teprve poté vjíždí na pracoviště. Během provozu je osvětlen modrou barvou, která je ve Schneider Electric povinná pro všechny pohybující se stroje.

„Nasazení robota MiR bylo našimi techniky velmi dobře přijato. MiR500 v současné době přepravuje palety se zbožím o hmotnosti až 400 kilogramů, funguje ve třísměnném provozu, 24 hodin denně. Výhody jsou patrné zejména z pohledu skladových pracovníků, kteří oceňují snadnost a uživatelskou přívětivost webového rozhraní. Rovněž oceňují úsporu skladové plochy, kterou přineslo odstranění původní AGV infrastruktury,“ řekl Marcin Hat, technik robotických výrobních procesů ve Schneider Electric.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest