Kontraktná logistika a hračkársky priemysel

Kontraktná logistika a hračkársky priemysel

Hoci sa herný priemysel presúva do digitálneho, virtuálneho priestoru, dopyt po stolných spoločenských a kreatívnych hrách a puzzle stále rastie.

Tradičný medzinárodný vydavateľ a výrobca hier, puzzle a hračiek Ravensburger zaznamenal zvýšenie dopytu, ktorý už nebolo možné optimálne pokryť prostredníctvom existujúcej infraštruktúry z centrálneho distribučného centra v Ravensburgu. V rámci stratégie plánovaného rastu sa manažment firmy koncom roka 2018 rozhodol vypísať tender na návrh, zriadenie a prevádzku externého distribučného centra. Z tendra vyšla víťazne skupina Geis, ktorá od mája tohto roku prevádzkuje sklad spoločnosti Ravensburger v areáli Ostrava Airport Multimodal Park v Mošnove.

Logistické pracovisko na zelenej lúke

Rodinná firma Ravensburger bola založená už v roku 1883 v meste Ravensburg, kde má dodnes svoje sídlo. Patrí medzi popredných európskych výrobcov značkových puzzle, stolných spoločenských a kreatívnych hier, a je tiež vydavateľom kníh pre deti a mládež. V súčasnej dobe má vo svojom portfóliu približne 8000 rôznych artiklov. Svoje výrobky expeduje do 80 krajín po celom svete.

Logistické pracovisko, v ktorom skupina Geis prevádzkuje nové distribučné centrum spoločnosti Ravensburger, vzniklo „na zelenej lúke“, a preto mohlo projektové oddelenie skupiny uskutočňovať plány modernej prevádzky bez obmedzenia. Na ploche 7000 m² s celkovou kapacitou 11 000 paletových miest sa tu skladuje tovar a vychystávajú paletové aj balíkové objednávky pre B2B zákazníkov Ravensburgeru z Česka, Slovenska, Rakúska, Poľska a ďalších deviatich európskych krajín, ale tiež napríklad z Turecka, Izraela, Islandu, Mexika alebo Austrálie. Pre zásielky, ktoré smerujú mimo Európskej únie, zabezpečuje skupina Geis tiež služby colnej deklarácie.

Prvá expedícia zo skladu v Mošnove

Aj napriek tomu, že sa spustenie celého projektu finalizovalo v čase jarnej koronakrízy, keď nebolo jasné, ako sa bude situácia vyvíjať, nedošlo k zásadnému zdržaniu oproti plánu. Prvú expedíciu zo skladu v Mošnove realizoval Geis už v polovici júna. „Výrobné závody spoločnosti Ravensburger sú v mestách Ravensburg (DE) a Polička (CZ). Odtiaľ prijímame tovar, ktorý expedujeme ďalej do uvedených krajín. Hlavná sezóna prebieha od septembra do novembra, kedy sa expedované objemy násobia,“ uviedla Marcela Hlubková, manažérka logistických projektov skupiny Geis na severnej Morave. Tak ako všetky pracoviská kontraktnej logistiky v Česku, Nemecku, na Slovensku a v Poľsku, riadi distribučné centrum pre Ravensburger WMS „LFS 400“ prevádzkovaný na platforme IBM.

IT oddelenie skupiny Geis tento systém priebežne zdokonaľuje a rozvíja, pripravuje konkrétne softvérové ​​nadstavby tak, aby zodpovedali optimálne požiadavkám zákazníka. „Ravensburger je veľmi prozákaznícky orientovaná spoločnosť, z čoho pramenia nemalé požiadavky na rozsah poskytovaných služieb,“ uvádza Marcela Hlubková. Zároveň však dodáva, že si veľmi cení „partnership attitude“, ktorý spočíva v každodennej komunikácii o prevádzkových záležitostiach, hľadanie riešení novovzniknutých situácií, či spôsobov, ako vylepšiť už bežiace procesy. „Tak krátko po štarte už hovoríme o ďalších projektoch, ako sú kontajnerové príjmy, zmena organizácie distribučného systému pre Poľsko alebo rozširovanie počtu krajín, do ktorých tovar expedujeme,“ vysvetľuje Marcela Hlubková.

Uskladnenie konkrétneho výrobku určuje systém na základe ABC analýzy, tak že výrobky s vysokou obrátkovosťou sú uložené na najprístupnejších pozíciách. Nízkozdvižné vychystávacie vozíky sú vybavené vysúvacou zdvíhacou plošinou s odkladacím košom. Obsluha tak pri vychystávaní tovaru pohodlne dosiahne na druhú úroveň regálu.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest