Zásobovat pěší zóny v centru Prahy na kole

Společnost Dachser Czech Republic startuje pilotní projekt zásobování centra Prahy pomocí nákladních elektrokol

Bude využívat nově založený mikrohub Depot.Bike u stanice metra Florenc. Společnost navazuje na bohaté zkušenosti s alternativním způsobem doručování na poslední míli v centrech velkých evropských metropolí, jako jsou Paříž, Malaga či Stuttgart a další. Od pilotního projektu si slibuje otestování využití nákladních elektrokol v reálném pražském provozu s ohledem do budoucna, kdy by mohlo dojít k regulaci vjezdu nákladních vozidel do centra Prahy.

„Centrální oddělení výzkumu a vývoje celé naší skupiny Dachser mimo jiné testuje vozidla na alternativní pohon a navrhuje nové koncepty pro bezemisní doručování v oblasti městské logistiky,“ říká Jan Pihar, generální ředitel Dachser Czech Republic, a dodává, „díky tomu máme s používáním nákladních elektrokol již řadu zkušeností z mnoha evropských měst, a tak rozhodnutí spustit pilotní projekt v Praze bylo nasnadě. A to i přesto, že město prozatím k restriktivním opatřením nesáhlo.“

Dachser plánuje v pilotním projektu zásobování pěších zón v Praze 1. Každé ráno doručí do mikrohubu v centru města nákladní vozidlo z kladenské pobočky zásilky pro denní rozvoz, které potom postupně rozveze nákladní elektrokolo. Postupně by se zavážení nákladními elektrokoly mohlo rozšířit i na městské části Prahy 4, Prahy 5 a Prahy 7, za podpory bezemisních nákladních vozidel pro těžké a objemné paletové zásilky.

Příjemci zásilek pak budou obchody s módním zbožím, servisy, prodejny zdravotnického materiálu, DIY markety a další. „Postupné nahrazení menších rozvozových aut na konvenční pohon je jediná udržitelná cesta, jak centru Prahy odlehčit a napomoci ke zlepšení smogové situace,” míní Jan Pihar.

Dachser bude používat elektrokola typu Velotaxi Bring, která uvezou náklad o velikosti jedné europalety naložené do výšky 1,2 m s maximální hmotností 250 kg. Nejprve bude společnost zavádět distribuci krabicových zásilek, v budoucnu by chtěla přejít i na dekonsolidaci palet přímo v průběhu doručovací trasy.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest