Dřevo Trust má automatizovaný sklad a chystá rozšíření pro další pobočky

Že automatizace interní logistiky není výsadou automobilového průmyslu a e-commerce, dokazuje nový projekt společnosti Aimtec pro českého prodejce dřevěných materiálů a výrobků Dřevo Trust. Pro výstavbu nových hal se rozhodl pro řešení formou plně automatizovaných skladů. V listopadu 2019 se uskutečnilo úspěšné spuštění ostrého provozu v Lipníku nad Bečvou, v roce 2020 a 2021 dojde k rozšíření do poboček v Hradci Králové a Plzni. Kvůli specifickým technologiím a jejich komunikačním protokolům vyvinul Aimtec vlastní virtuální simulátor procesů, který projekt výrazně zrychlil a zjednodušil nastavení řídicího systému.

Na začátku projektu nového pojetí interní logistiky byly dva hlavní motivátory: umět rychle, bezchybně a bez poškození vychystat velké množství materiálu pro velkoodběratele a zároveň vize společnosti posunout své intralogistické procesy na úroveň, která bude přinášet výhody ještě dalších 5‒10 let. Dřevo Trust se proto rozhodl pro výstavbu nové haly v Lipníku nad Bečvou, kde byla část určená pro skladování desek realizována jako plně automatizovaný sklad. Obdobné řešení čeká pobočky v Hradci Králové a Plzni.

Automatický zakladač a vakuové manipulátory

„Při vzrůstajícím sortimentu jsme potřebovali zvyšovat skladové prostory. Hledali jsme proto řešení, které by umožňovalo vyšší využití prostor. Využili jsme zakladač v automatickém režimu a udělali jsme ještě krok navíc a přidali vakuové manipulátory, aby byl celý proces z větší části automatizovaný, říká Libor Toman, člen představenstva společnosti Dřevo Trust, a dodává: „Museli jsme také vyřešit, že technologie nám nedokáže dodat pouze jeden dodavatel, a museli jsme zorganizovat dodavatele dva – jednoho na regály a zakladače a druhého na vakuové manipulátory a vstupně-výstupní manipulaci materiálu. Ani jedna z firem však neřešila automatizační logiku.“

Roli systémového integrátora v projektu získal Aimtec. Měl za úkol integrovat do řídicího systému všechny fyzické technologie a nastavit skladovou logiku. Automatizovaný sklad ve firmě je unikátní i tím, že využité hardwarové technologie jsou v ČR pohromadě využity vůbec poprvé. „Po předání položky k zaskladnění personálem systém určí podle několika kritérií skladovou pozici a postará se o synchronizaci všech technologií, včetně řízení rovnací stolice, zakladačů, posuvných vozíků nebo speciálního vakuového manipulátoru. Desky totiž nesmějí být manipulací nijak poškozeny,“ popisuje Jiří Žižka, konzultant Aimtecu. Při vychystávání systém zkontroluje, že na skladě jsou všechny položky podle zakázky, dá pokyn k přípravě obalového materiálu, všeho ostatního zboží, a následně požadované zboží uloží na dočasné místo. „Ve chvíli nakládky a expedice začne systém přivážet expediční jednotku k předávacímu místu, kde si ho převezme personál pomocí pick by light,“ vysvětluje Jiří Žižka.

Řídicí systém na míru a simulátor procesů ve virtuální realitě

Řídicí systém pro plně automatický sklad byl upraven na míru zákazníkovi. Zaskladnění probíhá na základě kombinace několika kritérií, kterými jsou strategie zaskladnění ABC nebo rovnoměrné rozložení do více zón pro případ poruchy jednoho z jeřábů. Systém bere v úvahu i koeficient náhodnosti a samozřejmostí je obrysová a výšková kontrola.

Specifické ale byly také technologie (zakladače, vakuový manipulátor, rovnačky a další), a Aimtec tak stál před otázkou, jak co nejrychleji nastavit komunikaci mezi systémem a hardwarem a pokrýt přitom všechny situace a procesy. Vytvořil proto speciální simulátor procesů ve virtuální realitě, který pomohl týmu konzultantů vyzkoušet návaznost procesů ještě před samotnou implementací fyzických technologií. Díky virtuální simulaci mohl otestovat správné procesy a některé chybové situace předem ještě před dodáním všech technologií, čímž se podařilo zkrátit dobu prototypování na rozumné minimum. Simulátor také pomůže při budoucím rozvoji projektu, jeho změnách nebo úpravách.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest