Nový nástroj zefektivňuje spediční služby

Logistická společnost DB Schenker uvedla do běžného provozu autonomní vysokozdvižný vozík rakouského výrobce Agilox. Systém bez jakéhokoliv zásahu skladníka přepravuje prázdné boxy na vzdálenost asi 150 metrů ve skladovém areálu v Echingu u Mnichova. Až dosud byl za tuto práci odpovědný zaměstnanec s běžným vozíkem.

„Od autonomních vozíků si slibujeme inovaci, preciznost a efektivitu ve prospěch našich klientů. DB Schenker je vždy otevřen alternativním řešením skladové logistiky,“ říká Xavier Garijo, člen správní rady Schenker pro smluvní logistiku.

Vozík Agilox je vybaven výškově nastavitelnou vidlicí, která může přepravní boxy zvedat a zase spouštět – i proto není potřeba, aby personál boxy na AGV umisťoval manuálně. Vozík si také umí ve velmi krátké době vytvořit mapu svého okolí pro navigaci v areálu. To znamená, že AGV je provozuschopné v řádu několika dní od doručení.

„Roboty mohou ve skladu převzít jednoduché úkony, takže se skladníci mohou soustředit na složitější úkoly, zejména v provozní špičce. Těšíme se na další úspěšné projekty po boku DB Schenker napříč Evropou,“ říká Franz Humer, spoluzakladatel a CEO společnosti Agilox. S pomocí chytrých technologií mohou pracovníci DB Schenker vozíku vymezit speciální zóny pro provoz, skladování, nebo parkování. Přesné senzory a kamery zajišťují, že vozík včas rozpozná a vyhne se překážce ve své dráze. Z logistického centra v Echingu DB Schenker distribuuje součástky pro jednu z německých automobilek. Nyní se zkoumají možnosti využití vozíků i v jiných logistických skladech.

Autonomní technologie v logistických provozech ale nejsou žádnou novinkou. Už několik let provozuje DB Schenker automatizovaný systém CarryPick ve švédském logistickém centru Arlandastad nedaleko Stockholmu. Celkem 65 robotů převážející regály dokáže za den zpracovat až 40 000 objednávek pro největší skandinávský e-shop s hračkami a dětským oblečením Lekmer.com. Tím ušetří až 20 % místa v logistickém centru a zvýší produktivitu personálu o 60 %. Díky modulárnímu designu se také může řešení rozšiřovat tak, aby pokrylo sezónní špičky nebo průběžný růst objemu podnikání zákazníka.

V Česku vozíky Agilox provozuje například výrobce automobilových zámků, přeloučská společnost Kiekert.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest