Nový tahač s palivovými články pro letištní logistiku

Rychlé doplňování paliva, efektivní a bezemisní provoz: manipulační elektrické vozíky poháněné palivovými články představují perspektivní energetické řešení pro stále více zákazníků. V souladu s tím společnost Linde Material Handling rozšířila své portfolio vozíků s palivovými články o další model: tahač Linde P250 s tažnou kapacitou 25 tun, který bude prezentován v rámci inter Airport Europe 2019.

„V rámci výstavy inter Airport Europe, která se koná 8. – 10. října v německém Mnichově představíme na venkovní výstavní ploše svou komplexní řadu tahačů spolu s prezentací velkého počtu nových bezpečnostních řešení a asistenčních systémů. Speciálním vrcholem naší expozice pak bude nová verze tahače Linde P250 poháněná vodíkem,“ řekl Vladislav Záveský, produktový manažer ze společnosti Linde Material Handling. „Kromě četných výhod, které nabízí standardní model, jako jsou robustní podvozek, prostorná kabina chránící řidiče před vibracemi a hlukem a tři nezávislé brzdové systémy, přichází tento model také se všemi výhodami technologie palivových článků,“ doplnil Vladislav Záveský.

Velmi krátká doba doplňování paliva v řádu několika minut zajišťuje maximální disponibilitu tahače, a to zejména ve vícesměnném provozu. Manipulace s vodíkovým plnicím stojanem je v reálu navíc bezpečná a čistá. Mezi další výhody patří příznivá cena vodíku, zamezení nadlimitním špičkám v odběru elektřiny u provozovatele a dlouhá životnost vlastních palivových článků.

Národní a evropské finanční dotační programy mohou učinit toto inovativní řešení z finančního hlediska ještě atraktivnějším. Pokud je například vodík pro pohon palivových článků získáván elektrolýzou za využití elektřiny z obnovitelných zdrojů, například z fotovoltaického systému nebo kombinované výroby tepla a elektřiny s využitím bioplynu. Emise oxidu uhličitého jsou tak dále sníženy.

Manipulační vozíky poháněné palivovými články jsou výhodné pro firmy, které provozují velkou flotilu, požadují od vozíků trvale vysoký výkon a používají je během roku ve vícesměnném provozu s dlouhou provozní dobou. Pokud je třeba navíc vodík produkován jako odpadní medium během výrobního procesu nebo je-li používán během výroby, je to další argument ve prospěch inovativního pohonu s technologií palivových článků.

Společnost Linde Material Handling začala vyvíjet vozíky poháněné palivovými články před vice než 20 lety, přičemž první modely šly do sériové výroby v roce 2010. Přibližně 80 % všech modelů vozíků Linde lze objednat ve verzi s touto energetickou variantou. Patří sem paletové vozíky, retraky a čelní elektrické vysokozdvižné vozíky, včetně modelu Roadster.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest