Gebrüder Weiss nově používá ve svém logistickém centru v Jenči systém Cargometer. Toto zařízení, které bude do konce letošního roku implementováno i v jihomoravské pobočce v Syrovicích, poskytuje přesné informace o rozměrech a hmotnosti zásilek a umožňuje tak maximalizovat využití nákladového prostoru dopravních prostředků. Zpracování přesných informací o hmotnosti nákladu zabrání i jízdě přetížených kamionů po veřejných komunikacích a přispěje tak k bezpečnosti a efektivitě silniční dopravy. GW plánuje rozšíření systému i do svých dalších evropských poboček.

Po několikaletém testování Cargometeru v rámci pilotního projektu v největší pobočce Gebrüder Weiss Maria Lanzendorf u Vídně byl tento systém letos v únoru instalován i v České republice. Ostrý provoz měření a vážení zásilek během vykládky byl spuštěn v březnu. S měřicím systémem Cargometer lze měřit a přímo při průjezdu branou do skladu při vykládce nákladního vozidla zjišťovat hmotnost a objem všech položek nákladu, které se pohybují v prostoru nákladové brány a to bez nutnosti zastavování, čekání nebo přesměrování a bez dalšího vynaloženého úsilí. To je umožněno dostupným, kompaktním hardwarem, který je instalován na vykládkových branách.

„Každá paleta procházející branou je skenována inovativním algoritmem nazvaným Multiimage-Motion-3-D. Ten používá k měření transportovaného objektu hloubkovou kameru umožňující přesné změření všech tří rozměrů objektu. Speciální snímače na nakládacích branách pořizují během jedné sekundy až 30 záběrů projíždějícího vysokozdvižného vozíku s nákladem,“ vysvětluje Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss Česká republika.

Nově získané údaje se automaticky přenášejí do TMS (transport management system). Do optického archivu se zároveň ukládá report, který obsahuje původní (deklarované) a nově naměřené údaje zásilky. V systému Gebrüder Weiss se archivují také videozáznamy z průjezdu konkrétního vozíku se zásilkou bránou a příslušná 3D fotodokumentace. Hmotnost zásilek měří váha instalovaná přímo ve vozících, které vezou zásilku z auta do skladu.

K výhodám, které používání takového systému přináší, patří především zrychlení manipulačních procesů, přesné informace o rozměrech a hmotnosti všech nákladových položek a v neposlední řadě ještě lepší využití kapacity nákladních vozidel. Systém poskytuje i možnost přenosu změřených dat přímo do systému řízení transportu a tedy jejich další využití pro skladové, manipulační a transportní účely. „Během testovacího provozu bylo jenom v roce 2017 na pobočce Gebrüder Weiss ve Vídni změřeno na 250.000 zásilek. Totožný systém, který dnes používáme v Jenči, výrazně zefektivňuje naši práci s jednotlivými zásilkami, kterých terminálem projde 1,5 milionu za rok. V takovém objemu se výhody používání Cargometeru jednoznačně projeví,“ dodává Jan Kodada.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest