V Jažlovicích testují spolupracujícího robota

Společnost DHL Supply Chain uvedla v jednom ze svých distribučních center v Jažlovicích do zkušebního provozu spolupracujícího robota Effibot, který má usnadnit operátorům ve skladech práci, zvýšit produktivitu a zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců. Testování robota v jažlovickém distribučním centru, ve skladu zákazníků z módního průmyslu, bude probíhat do konce letošního roku.

„Na začátku jsme pro práci s robotem proškolili příslušné zaměstnance. Nejdříve brali robota jako kuriozitu a považovali ho za zbytečného. Nyní se jejich postoj změnil a na autonomní vozík nahlížejí pozitivně. Kromě usnadnění práce předpokládáme zvýšení produktivity při vychystávání, a to až o dvacet procent,“ říká Gabriel Roubíček, regionální ředitel DHL Supply Chain pro distribuční centra v Jažlovicích.

Robot od francouzského startupu Effidence je ideální pro kusové vychystávání, kdy operátor manipuluje s různě naplněným vozíkem. Při běžném postupu jej vleče nebo tlačí před sebou. „Autonomní, zcela automatizovaný vozík následuje skladníka regálovým systémem a zajišťuje většinu fyzické práce. Jakmile je vozík plný, odešle jej skladník k určitému místu vykládky a převezme jiný vozík k další činnosti,“ vysvětluje Gabriel Roubíček. Díky tomuto řešení je přechod od vychystávání jednotlivých položek pro hromadné zásilky efektivnější a pohodlnější.

Konstrukce robota umožňuje bezpečnou spolupráci s lidmi i práci v jejich blízkosti. Bezpečnost je zajištěna radarovými a mechanickými senzory v kombinaci s mechanickými bezpečnostními prvky, které zabraňují nehodám. Vozík se vyhýbá překážkám, před zúženými úseky zpomalí. Pokud senzory zaznamenají překážku, Effibot ji objede. V případě nouze může operátor robota vypnout bezpečnostním tlačítkem na každé straně.

Společnost DHL testuje roboty ve skladech DHL Supply Chain v různých zemích od roku 2016. Zaměstnanci skladů oceňují, že mohou mít při práci obě ruce volné a nemusí tahat nebo tlačit žádné vozíky.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest