Na překladišti Geisu sleduje pohyby zásilek systém DIVIS

Šestnáct tisíc balíků za hodinu: s touto třídící a překládkovou kapacitou je centrální hub balíkových zásilek Geis Parcel CZ v Modleticích u Prahy dobře připraven pro další rozvoj. V současnosti se tu denně vyloží a naloží kolem 120 kamionů, což zdaleka není plná kapacita hubu. Přesto je tu čilý provoz, když mezi 20.00 a 4.00 běží na plné obrátky odbavení zásilek.

Nadrozměrné a nestandardní zásilky

Technologickou páteří třídícího centra, které bylo otevřeno v listopadu 2017, je dvoupodlažní třídící technologie od VanRietu. Vstup zásilek zajišťuje 16 teleskopických dopravníků, ze kterých balíky pokračují přes 5d skenovací uzly na dva hlavní automatické třídiče. Dva botičkové sortery, umístěné ve dvou podlažích pak balíky roztřídí do 42 cílových směrů.

Současně probíhá na manuální válečkové dráze ruční třídění zásilek. Zde se třídí zásilky, které nesplňují normy pro automatické třídění, například pneumatiky pro osobní auta, zásilky s nestandardními tvary atd.

Integrovaný sorter

„Kvalita balení hraje v celém doručovacím procesu důležitou roli, a proto ji pečlivě sledujeme,“ vysvětluje provozní ředitel společnosti Geis Parcel CZ Aleš Vykydal, který se svým týmem zajišťuje odbavení zásilek. Využívají kamerový systém pro sledování zásilek ParcelVIS od společnosti DIVIS. Ten zpracovává obrazový materiál ze 171 vnitřních a 30 venkovních kamer a spojuje je s manuálními i automatickými skeny čárových kódů z obou třídících úrovní. Pro tento účel zrealizoval DIVIS rozhraní mezi třídící linkou od VanRietu a ParcelVISem.

Toto řešení používá Geis nepřetržitě a ukládá záznamy obsahující čísla zásilek, časové záznamy a informace z kamer do lokální databáze. „Na základě čísla zásilky můžeme bez problémů sledovat každý pohyb jakékoli zásilky až tam, kde končí naše odpovědnost,“ vysvětluje Vykydal, jehož kolegové několikrát denně pátrají prostřednictvím ParcelVISu po jednotlivých zásilkách. Důvodem přezkoumání může být například poškození, reklamace zákazníka nebo rozdílné množství mezi centrálním překladištěm a jinou pobočkou Geis.

Jasné důkazy

Problematické balíky pocházejí většinou od menších zákazníků, kteří mnohdy používají starší kartony, na kterých je etiketa s již použitým čárovým kódem. Pokud se taková etiketa na začátku přehlédne, kolují třídící technologií balíky s více etiketami, což je problém. To se stává opravdu jen zřídka a za pomocí ParcelVISu je lze rychle vysledovat. To samé platí i pro poškození: „Pokud zjistíme porušený obal nebo jiné poškození, můžeme na základě záznamů z ParcelVISu přesně stanovit, jestli a na kterém místě u nás ke škodě došlo,“ vysvětluje Aleš Vykydal možnost pořízení jednoznačných důkazů. „V neposlední řadě můžeme tímto způsobem zjistit slabší místa v práci obsluhy a provést proškolení, nebo prokázat kvalitu fungování automatické třídící technologie.

V souvislosti s tím je obzvláště důležité LED osvětlení, kterým jsou osazeny nakládkové a vykládkové brány a osvětluje celou ložnou plochu vykládaných a nakládaných vozidel. Světla jsou kombinovaná s kamerami, takže každá zásilka je dobře viditelná díky optimálním světelným podmínkám a může být sledována od první až po poslední manipulaci. „Nevynecháváme žádný prostor ložné plochy a zjistíme případné pochybení už na vstupní bráně, nebo můžeme reagovat, pokud je kamion špatně naložený,“ zdůrazňuje Aleš Vykydal, který při výběru dodavatele systému hlasoval pro nabídku od DIVIS. Pro německé video-experty to byla první zakázka od skupiny Geis, která doposud v České republice spolupracovala s jiným výrobcem.

„ParcelVIS je systém, který dokázal bezpečně splnit naše vysoké nároky na nový centrální hub včetně napojení na třídící technologii,“ dodává provozní ředitel. Důležitým argumentem pro DIVIS byla vysoká úroveň řešení a poradenství, ale i stávající reference od dalších poskytovatelů balíkových přeprav ze zahraničí. „Kromě toho byli ochotní vytvořit pro nás nová rozhraní, která dříve v této podobě neexistovala.“

Jako příklad uvádí Aleš Vykydal integraci staršího kamerového systému z 200 metrů vzdáleného překladiště kusových a paletových zásilek skupiny Geis. V cargo skladu je namontováno 116 vnitřních a venkovních kamer, jejichž záběry lze nyní také vyhodnocovat prostřednictvím řešení od DIVISu.

Jedná se o systém CargoVIS, který byl vyvinutý speciálně pro překládku kusových zásilek. Na rozdíl od kolegů z balíkového provozu slouží řešení v cargo provozu především k rychlé lokalizaci zásilek během nakládky kamionů a prevenci proti neoprávněné manipulaci se zásilkami.

Bezproblémová online údržba

„Vzhledem ke krátké době nasazení (stav z dubna 2018) nemáme zatím dostatek zkušeností s kvalitou a rychlostí následného servisu DIVISu. Nicméně online údržba dosud fungovala úplně bez problémů,“ potvrzuje Aleš Vykydal. Stejně pozitivně probíhala i fáze instalace a spuštění. „DIVIS se během výstavby haly dokázal flexibilně a rychle přizpůsobit změnám termínů a podmínek.“

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest