Ohodnoťte přihlášené inovace!

Děkujeme, že se stáváte součástí soutěže o nejlepší inovace v logistice za uplynulý rok!

Hodnocení přihlášených inovací probíhá ve 3 kategoriích: 

 • Inovace v logistických realitách
 • Projektová inovace roku
 • Technická a technologická inovace roku

Následující dotazník Vám zabere jen pár minut, hodnotící škála je od 1 do 10, tedy 1 je nejhorší a 10 je nejlepší hodnocení.

Vyhlášení vítězů proběhne 21. listopadu 2019 na Galavečeru logistických inovací po skončení odborného programu fóra LOG-IN v Praze v úplně novém prostoru O2 Universum.

Nenechejte si tuto příležitost ujít a registrujte se ZDE!

VSTUP PRO UŽIVATELE LOGISTICKÝCH SLUŽEB ZDARMA!

Těšíme se na Vás!

Jaké inovace budete hodnotit?

Soutěže se zúčastní 17 inovací zařazených do 3 kategorií: 

 

KATEGORIE #1 – Inovace v logistických realitách:

 • DC3, Prologis Park Prague-Airport, Prologis
 • Distribuční centrum pro společnost ViaPharma v Panattoni Park Prague Airport  II, Panattoni Europe
 • Mrazírenský sklad Úžice II s dopravníkovým systémem, Eurofrost CB
 • Živá hala Liko-Vo, LIKO-S

 

KATEGORIE #2 – Projektová inovace roku

 • Aplikace myKN, Kühne & Nagel
 • Aplikace Sea Explorer, Kühne & Nagel
 • Autopilotní zakladač s teleskopickým navigačním laserem pro společnost Faurecia Components, Toyota Material Handling CZ
 • HOPI CEE FISH HUB, HOPI HOLDING
 • Inteligentní intralogistika a řízení zásobování Smart Industry řešením EMANS (Autonomní řízení výrobní a kompletizační technologie), Anasoft
 • Marlenka – Projektová inovace, KVADOS
 • Návrh a realizace řešení pro e-shop Babymarkt.de, Geis CZ
 • Optimalizace logistiky a zefektivnění pracovních procesů ve společnosti Visteon Electronics Slovakia s využitím autonomních mobilních robotů MiR200, Myr Communication
 • Zvýšení výkonnosti logistických procesů v e-shopu Aktin, GRiT

 

KATEGORIE #3 – Technická a technologická inovace roku

 • Autonomní mobilní robot MiR1000 pro přepravu těžkých nákladů a standardních palet o hmotnosti až 1 000 kg, Myr Communication
 • Cargometer – vysoce efektivní měření přepravovaných nákladů za pohybu, Gebrüder Weiss
 • e-Reception, M2C
 • Linde Energy Management, Linde Material Handling Česká republika
 • Orange Warehouse Management System – transparentní systém, který pomůže zvýšit kvalitu, Gebrüder Weiss
 • Roboti už nejen ve výrobě, HOPI

DC3, Prologis Park Prague-Airport

Kategorie: Inovace v logistických realitách
Inovace
1

Přihlašovatel: Prologis

Budova 3 v Prologis Park Prague-Airport sestává z 27 370 metrů čtverečních vysoce moderních logistických prostor postavených na míru pro EYELEVEL a 11 250 metrů čtverečních spekulativní výstavby. Budova má světlou výšku 12 metrů.

V květnu 2019 získala akreditaci BREEAM na nejvyšší úrovni „Outstanding“ s celkovým skóre 88,3 %. Prologis dodal budovu efektivně nakládající s energiemi, mimo jiné díky využití inteligentního měřicího systému a LED osvětlení, jež zajišťuje nízké provozní náklady a poskytuje zdravé pracovní prostředí. Použitím moderních sanitačních zařízení a systému rekuperace dešťové vody pro splachování WC se v budově snížila denní spotřeba pitné vody o 83,5 % a spotřeba primární energie o 54 %. Rozvod vody je rovněž vybaven systémy detekce úniku. Veškeré kancelářské prostory jsou vybaveny tepelnými čerpadly a podlahovým vytápěním, které je jediné svého druhu.

Optimalizaci podmínek pro uživatele zajistila studie tepelného komfortu. Budova poskytuje dostatek přirozeného denního světla, čerstvého vzduchu, který dovnitř proudí otevíratelnými okny, zajišťuje nízkou úroveň hluku a v použitých stavebních materiálech byl eliminován obsah znečišťujících látek. Stavební materiály a interiérové prvky byly vybírány na základě analýzy životního cyklu beroucí v potaz pořizovací náklady materiálů i provozní náklady, včetně nákladů na likvidaci.

Zaměstnanci jsou podporováni ve využívání alternativních dopravních prostředků. K dispozici jsou zastřešené prostory pro úschovu kol a zázemí s uzamykatelnými skříňkami, sprchami a šatnami. Značné množství parkovacích míst je vyhrazeno pro spolujízdu. Budova je vybavena nabíjecími stanicemi pro elektromobily.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Distribuční centrum pro společnost ViaPharma v Panattoni Park Prague Airport  II

Kategorie: Inovace v logistických realitách
Inovace
2

Přihlašovatel: Panattoni Europe

Nová hala obsahuje celou řadu inovací a inovativních technologií s přihlédnutím na vysokou kvalitu čistoty vnitřního prostředí, šetrnosti k životnímu prostředí i naplnění specifických požadavků logisticky farmaceutických výrobků. Součástí budovy je i pobočka plně vybavené lékárny.

Projekt byl zrealizován v souladu s mezinárodní certifikací BREEAM nejnovější verze 2016 a ihned po dokončení byl certifikován jako nejzelenější budova v Česku napříč všemi segmenty nemovitostí. Budova dosáhla úrovně Excellent a nejvyššího skóre v ČR 82,4%.

Jedná se o budovu, kde se nachází 2 provozy s různým režimem, které od sebe musí být fyzicky a provozně oddělené – farmaceutický e-shop a zásobování nemocnic a lékáren.

Plně automatizovaný sklad farmaceutických výrobků, který má vysoké požadavky na udržení kontrolované teploty pro zajištění kvality léčiv a správné distribuční praxe

Unikátem tohoto projektu jsou speciální nakládací doky pro dodávky Mercedes Sprinter, které jsou speciálně tvarované podle zadních dveří tohoto typu vozidla. Pro zajištění těsnosti a zabránění úniku tepla a tepelných šoků léků během nakládky a vykládky zboží. Toto unikátní řešení bylo realizováno jako první v ČR a teprve druhé v Evropě.

Veškeré nakládací doky jsou vybaveny vzduchovou clonou pro zabránění úniku tepla z chlazených prostor.

Vysoké nároky na čistotu prostředí unikátní v oblasti logistických nemovitostí klade instalace umývárny laboratorního skla či tzv. „opiátovna“ – místnost pro skladování opiátů. V rámci haly je i lednice a mrazák či speciální místnost pro skladování hořlavin

V budově se také nachází přípravna léčiv a laboratoř, kde je intenzita LED osvětlení navýšena na 1000lux

Součástí exteriéru budovy je i biotop (habitat) „Ještěrkárium“ – kulaté kamenné rotundy lákají potenciální obyvatele z živočišné říše, zejména ještěrky, slepýše, žáby a drobný hmyz jako samotářské včely, pavouci a brouci. Tyto zídky tvoří malý ekosystém, mnoho živočichů zde hledá i potravu.

Nadstandardní přístup pro podporu nízko emisní dopravy a to formou realizace barevně odděleného cyklopruhu v rámci průmyslového parku, instalace 29 cyklo-stojanů do osvětleného přístřešku a zavedení car-sharingu, tj. vyhrazených míst pouze pro spolujízdu

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Mrazírenský sklad Úžice II s dopravníkovým systémem

Kategorie: Inovace v logistických realitách
Inovace
3

Přihlašovatel: Eurofrost CB a.s.

Sklad Úžice II doplňuje stávající areál v Úžicích u Kralup nad Vltavou a svými parametry a vybavením je o několik kroků dál než jeho starší bráška. Nejvýznamnější inovací jsou válečkové dráhy, které dopravují palety se zbožím z netradičně řešené trojúhelníkové rampy do mraženého skladu a naopak. Nasazení dopravníků zbaví zaměstnance té nejnáročnější práce, tedy přejíždění mezi chlazenou rampou a mrazákem. Nad dopravníky se nacházejí přechodové komory, které spoří energii tím, že ven neutíká zima a dovnitř se nedostává vlhkost.

Sklad samotný je vybaven regálovým systémem od Toyoty a je od počátku připravován pro nasazení autonomních vozíků, které jsou zatím stále ve vývoji.

Významnou proměnou prošla také koncepce administrativní budovy, která je u tohoto skladu řešena tak, aby oddělila administrativní část od běžného provozu. Na tuto změnu navazuje lépe uspořádané zázemí pro skladníky i pro řidiče, aby byl dosažen co nejlepší komfort pro zaměstnance a zároveň se zabránilo přístupu nepovolaných osob do míst jim zapovězených.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Živá hala Liko-Vo

Kategorie: Inovace v logistických realitách
Inovace
4

Přihlašovatel: LIKO-S

První živá hala na světě. To je LIKO-VO. Průmyslový objekt třetího tisíciletí, který dokazuje, že stavby mohou být součástí životního prostředí, které nás obklopuje.

Hala je kompletně opláštěna zelenými fasádami, její střechy jsou pokryty extenzivní zelení. Odpadní voda, která vzniká v rámci objektu je čištěna přímo na jeho stěnách. Ty jsou z části představovány fasádními kořenovými čistírnami, které umožňují přefiltrovat a upravit odpadní vodu. Ta je následně využita k závlaze zbývajících ploch zeleného pláště stavby. Celý objekt je vodou zároveň chlazen a tepelně stabilizován. Dochází tak k výrazné úspoře energií spojených jak s chlazením, tak vytápěním haly.

Moderní technologie daly vniknout stavbě, která doslova splývá s přírodou a zároveň vytváří mimořádně příjemné pracovní prostředí pro své obyvatele.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Aplikace myKN

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
5

Přihlašovatel: Kühne + Nagel

Aplikace myKNpro okamžité cenové nabídky, objednávky nákladní přepravy online, sledování zboží 24/7, vyhledávání námořních linek, údaj o emisích CO2 plavidel a to vše z jednoho místa na webu.

Zákazníci si dnes objednávají zboží a služby 24/7 online, kdykoliv a odkudkoliv. A proto i samotná mezinárodní nákladní doprava se dnes objednává stále častěji online v režimu 24/7. Kühne + Nagel přinesl v letošním roce na trh novinku v podobě aplikace myKN pro správu námořní, letecké, silniční a železniční přepravy z jednoho místa.

Stačí zadat destinaci a informace  o zásilce a cenová nabídka je vygenerována obratem. Nákladní přepravu lze rovnou objednat, nebo si nabídku jen uložit do svého archivu na myKN. Zásilky zákazník sleduje on-line i na mobilu nebo v tabletu v reálném čase a zároveň si může nastavit do emailu nebo telefonu zasílání automatizovaných upozornění při každé změně na trase nebo při zpoždění. Data o přepravě je možné operativně sdílet i s kolegy či dodavateli přes SMS, e-mail nebo What’s App.

Komplexní (ale jednoduchá na ovládání)aplikace myKN je k dispozici i pro tablety a mobily a ke stažení v App Store a Google Play.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Aplikace Sea Explorer

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
6

Přihlašovatel: Kühne + Nagel

Aplikace Sea Explorer – největší vyhledávací databáze námořních (přímých i nepřímých) linek na světě i s uvedením emisí CO2 jednotlivých plavidel

Díky tomu, že je dnes k dispozici tolik druhů přeprav zboží, není vždy snadné rozhodnout, jaká doprava je ta nejlepší a nejrychlejší pro konkrétní zásilku.

Unikátní aplikace Sea Explorer umožňuje zákazníkům, aby se rychleji a kompetentněji rozhodli, jaký typ nákladní dopravy pro své zboží zvolit. Sea Explorer totiž poskytuje bryskně a na dva kliky detailní spolehlivé údaje o námořních servisech v reálném čase pro více než 1 500 odplutí lodí každý týden po celém světě, a to i s uvedením hodnot emisí CO2 daného plavidla. Zákazníci tedy získají i cenná environmentální data a mohou tak případně uzpůsobit i svoji volbu konkrétní námořní trasy a linky.

Díky nové aplikaci Sea Explorer má zákazník komplexní virtuální přehled nad službami Blue Anchor po celém světě. S podporou dalších online systémů se informace aktualizují v reálném čase a poskytují spolehlivé transparentní a cenné údaje o plavidlech. Web Sea Explorer tady.

Mimo jiné je Sea Explorer také propojen se stávajícím objednávkovým online systémem „myKN“ pro okamžité cenové nabídky, booking nákladní přeprav nebo sledování zásilek v režimu 24/7.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Autopilotní zakladač s teleskopickým navigačním laserem pro společnost Faurecia Components

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
7

Přihlašovatel: Toyota Material Handling CZ s.r.o.

Autopilotní vozíky od společnosti Toyota jsou u zákazníků provozovány již řadu let. Jde tedy o prověřenou technologii. Ve Faurecii implementace vyžadovala speciální úpravu. Zákazník potřeboval, aby vozík mohl vozit palety do prostředí, kde se ukládají do stohů na zemi bez využití regálů. Stoh obsahuje 4 palety na sobě, celková výška je tak 4 m. Takové prostředí je pro standardní Autopilotní vozík nevhodné, protože ke svému provozu potřebuje přímou viditelnost odrazových ploch/reflektorů. Tyto se v běžném prostředí umisťují do výšky cca 3 m. Toyota tento specifický požadavek dokázala vyřešit a vyvinula Autopilotní stroj s výsuvným stožárem navigačního laseru, který lze výškově ovládat v průběhu jízdy vozíku. Je tak možná korektní navigace vozíku i v prostředích, která neumožňují umístění odrazových ploch/reflektorů v jedné výšce.

Další specifikou tohoto řešení byla potřeba bezpečně, ale produktivně vyřešit křížení trasy vozíku s koridorem pro průjezd kamionů ve výrobní hale zákazníka. Jako optimální řešení si Faurecia zvolila montáž závory a semaforu. Naším úkolem bylo zajistit komunikaci závory a semaforu se systémem řízení Autopilotního vozíku. Vozík v průběhu jízdy vzdáleně zajistí spuštění závory a následně její opatové zvednutí, tak aby jeho průjezd byl bezpečný a zároveň aby co nejméně omezoval průjezd kamionů. Tento způsob řízení je využíván i s jinými prvky týkajícími se bezpečnosti provozu vozíků.

Vozík využívá jako zdroj energie Li-Ion baterii. Díky tomu bylo výhodné instalovat automatickou nabíjecí stanici. Stanice byla umístěna do blízkosti nákladových pozic pro vozík, tak aby byla možná co nejkratší reakční doba na vytvořenou objednávku. Vozík se na nabíjecí stanici sám odjíždí nabíjet kdykoli nemá objednávku na manipulaci nebo v případě, že kapacita baterie klesne pod nastavenou úroveň. Na této pozici vozík také zůstává „zaparkovaný“ v případě, že neexistuje žádná objednávka manipulace.
V Písku jde o první implementaci vozíku na světě s tímto unikátním řešením. Stroj byl uveden do provozu v červenci 2019.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Inteligentní intralogistika a řízení zásobování Smart Industry řešením EMANS (Autonomní řízení výrobní a kompletizační technologie)

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
8

Přihlašovatel: Anasoft

Společnost ANASOFT nasadila komplexní Smart Industry systém EMANS za účelem autonomního řízení výrobní a kompletizační technologie. Projekt inteligentní intralogistiky byl implementován v provozu obchodně-distribuční společnosti se skladem o rozloze 3500 m2.

Projekt se skládá především z implementace modulů WarehouseExecutionSystem (WES) a ManufacturingOperations Management (MOM) řídícího systému nové generace EMANS. Součástí projektu bylo také vytvoření vnitropodnikové sítě Internetu věcí (IoT) a Internetu služeb (IoS). Společnost ANASOFT také v provozu nasadila inovativní technologie digitálních dvojčat (autonomních inteligentních informačních agentů) a autonomních algoritmů (umělá inteligence) v rámci decentralizované a distribuované architektury platformy EMANS.

Kromě autonomního řízení skladu, vychystávání, expedice až po dodání objednávek koncovým odběratelům jsou výsledkem projektu také monitorování a vizualizace výrobního procesu, materiálového toku a technologií v reálném čase. Přínosem projektu je také autonomní řízení a sledování využívaní materiálů (různé typy přepravek), dematerializace výrobního a distribučního procesu, automatizace toku dat a dokumentů jakož i vyhotovování reportů s aktuálními a přesnými daty v reálném čase jenž urychluje rozhodovací procesy.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Marlenka - Projektová inovace

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
9

Přihlašovatel: KVADOS, a.s.

Medové impérium MARLENKA international s. r. o. zavedla řešení pro řízení skladu a logistiky výroby mySTOCK WMS od společnosti KVADOS, a.s. Implementace přinesla optimalizaci skladování a procesů do všech logistických operací. Automatické paletové silo a uložení v něm, je řešeno s ohledem na maximální optimalizaci vyskladňování a využívá prvky umělé inteligence s predikcí priorit vyskladňování.

V rámci samotného systému skladování je silo schopno v naprosto autonomním režimu provést optimalizaci uskladněných palet s ohledem na predikované požadavky expedice. Systém dále podporuje možnost přípravy expedice ze smíšených palet, kdy do přebalení vyveze jednodruhové palety a po vytvoření smíšených palet pro konkrétní zákazníky je opětovně zaskladní do sila a na požadavek expedice již optimalizovaně vyskladní. Díky použití 2 robotů v silu, je maximální expediční výkon 120 patek za hodinu. Dalším inovačním prvkem je rozsah integrace se stávajícím ERP pro řízení výroby a dále na automatický paletový sklad postavený na technologii on-line výměny dat.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


HOPI CEE FISH HUB

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
10

Přihlašovatel: HOPI HOLDING a.s.

V rámci progresivního rozvoje společnosti HOPI HOLDING a.s. jsme se rozhodli rozšířit svoji nabídku na trhu logistiky s mořskými rybami a plody. V rámci projektu jsme navrhli vytvořit samostatnou dceřinou společnost HOPI FISH HUB jako platformu pro střední a východní Evropu.

Celý projekt zastřešil Pierre Manuel Boels . Se svým profesionálním teamem v daném oboru s velkým elánem budují úspěšnou společnost. Stavějí na pevných základech HOPI HOLDINGU s podporou HOPI. s.r.o.

Časový plán projektu byl rozdělen do tří hlavních etap:

 1. Nastavení a optimalizovaní všech částí potřebných pro plynulý provoz,
 2. Realizace úprav, nastavení a vyčistění jednotlivých sekcí,
 3. Provoz začíná dokončením projektu.

Na každou etapu měli 1 kvartál v rámci roku 2018. Projekt v termínu úspěšně dokončili díky čemuž dnes už v rámci HOPI FISH HUB funguje plynulý provoz.

Za necelý rok se jim mimo dokončení projektu podařilo:

 • Zabezpečit pevnou platformu s prostorami a produkcí Jažlovicích o rozloze 4000m2 – unikátní geografické umístnění, přiblížení žijících mořských plodů do střední Evropy; nejlepší průměrná čerstvost ryb a mořských plodů v Evropě.
 • Oslovit a získat desítky zákazníků a partnerů na příklad: Lidl, Auchan, Tesco, Kaufland, Carrefour, Metro, Jurassic Salmon, Nireus, Kolowrat, Kinský Žďár, a.s. a spoustu dalších,
 • Prodloužit dobu expirace oproti konkurenci díky:
  • Převozu mořských plodů v unikátních nádržích s mořskou vodou za pomoci speciálních nákladních vozů (1Q/2019)
  • Vybudováno vivárium pro Humry – kde se regenerují po náročné cestě z oceánů
 • Vytvořit speciální výrobní oddělení, které nabídne speciální služby (odmrazování, odkapávaní, filetování, vakuové balení, péče o živá zvířata,
 • Podepsána strategická spolupráce s partnerem Marine Harvest AKA MOWI, spolupráce v rámci HUBu při vybudování výroby pro zpracování ryb.
 • Nabízí služby v oblasti dopravy, logistiky a služeb pro farmáře, producenty a velkoobchodníky
 • HOPI CCE FISH HUB se stal členem prestižní asociace logistiků Seafoodways.

Celková investice do projektu jednotky mio €, očekávaný obrat v roce 2019 4mio €.

 

VÍCE NA https://www.hopifishhub.eu

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Návrh a realizace řešení pro e-shop Babymarkt.de

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
11

Přihlašovatel: Geis CZ s.r.o.

Původní stav: Sklad s regály, picking podle papírové objednávky, bez skeneru. Inovace: Kompletní návrh layoutu nového skladu, vybavení, toku zboží a IT řešení.

Rozměrově velké artikly jsou uloženy v regálovém systému. Menší artikly jsou naskladněny v třípatrovém policovém systému o půdorysu 3 000 m² se 75 000 skladovacími pozicemi, který je osazen automatickým sorterem.

Chaotické uložení typově odlišného zboží na jedné pozici (např. tričko-kniha) velmi urychluje picking. Objednávky se začínají vychystávat v nejvyšším patře systému. Zaměstnanci jsou vybaveni mobilními terminály s prstovými skenery, které jim mimo instrukcí k vypickování objednávek ukáží přesný obrázek právě pickovaného kusu (překonání jazykových barier – snížení chybovosti). Skener sorteru „posílá“ rozpracovanou objednávku dále (k nejbližší pozici pro doplnění zboží nebo konsolidaci s velkými kusy či přímo k balení). Hotové objednávky směřují automaticky podle typu dopravce a směru výdeje ke konkrétním balícím stolům. Zkontrolované a zabalené objednávky posílá sorter k příslušným rampám.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Optimalizace logistiky a zefektivnění pracovních procesů ve společnosti Visteon Electronics Slovakia s využitím autonomních mobilních robotů MiR200

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
12

Přihlašovatel: Myr Communication

Společnost MiR nasadila ve Visteon Electronics Slovakia, výrobce palubních desek a systémů pro přední automobilky, 4 roboty MiR200 k optimalizaci logistických operací.

MiR200 se využívají k 3 aplikacím:

 • 2 zásobují v pravidelných hodinových intervalech devět automatizovaných SMT linek prázdnými plošnými spoji, jež jsou následně osazeny elektrotechnickými součástkami,
 • 1 na sběru odpadního materiálu, který výrobní operátoři potřebují odvézt z výrobní haly,
 • 1 pracuje v zařízení na výrobu plastů, odkud odváží hotové plastové výlisky ze tří pracovišť v oddělení vstřikolisů.

Hlavní obchodní přínosy:

 • flexibilita, když umožňuje nasadit a přesouvat robotická zařízení z jedné výrobní haly do druhé s minimálními úpravami,
 • jednoduchost, kdy je možné vytvořit aplikaci bez nutnosti sofistikovaných znalostí programování – aplikaci lze velmi snadno naprogramovat a odladit v příjemném grafickém prostředí,
 • přívětivost pro koncového uživatele, kdy si operátor na lince dokáže přivolat robota stiskem jediného tlačítka, návratnost – investice do autonomních mobilních robotů se vrátila během jednoho roku.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=njapRa-ImR4&t=

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Zvýšení výkonnosti logistických procesů v e-shopu Aktin

Kategorie: Projektová inovace roku
Inovace
13

Přihlašovatel: GRiT, s.r.o.

Společnost Aktin patří mezi významné e-shopy se sportovní výživou. Zvyšující se počet objednávek postupně zapříčiňoval rostoucí problémy ve skladu. Začalo docházet k záměnám zboží, expedice se zpomalovala a časově náročné bylo zaškolování zaměstnanců. Jednoduchá aplikace pro čtečky čárových kódů, se kterou ve skladu pracovali, nedokázala problémy řešit a svými funkcemi přestala být dostačující.

Potřeba využití aktuálních přístupů a moderních nástrojů ke zrychlení skladových procesů vyústila v požadavek na nový skladový systém. Společnost Aktin nakonec zvolila řešení LOKiA WMS.

Již během prvních 3 měsíců bylo zpracováno přes 100 tisíc příkazů a expedováno 35 tisíc zásilek. Systém automaticky generuje optimální trasy pro pohyb skladem a kontroluje činnosti skladníků. Na základě takto sesbíraných dat přidělili v Aktinu ke mzdě novou složku odměn za odvedenou práci. LOKiA je napojená na dopravní společnosti, se kterými sdílí informace o zásilkách a sleduje jejich pohyb na cestě k zákazníkovi. Minulostí je také zadávání úkolů skladníkům papírově.

Implementací skladového řešení došlo ke změně na výkonný sklad, jehož produktivita vzrostla více než trojnásobně.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Autonomní mobilní robot MiR1000 pro přepravu těžkých nákladů a standardních palet o hmotnosti až 1 000 kg

Kategorie: Technická a technologická inovace roku
Inovace:
14

Přihlašovatel: Myr Communication

Společnost MiR uvedla letos MiR1000, aktuálně největšího autonomního mobilního robota (AMR) na trhu. Dokáže automaticky naložit, dopravit a dodat palety a jiné těžké náklady o váze až 1 000 kg v dynamických výrobních prostředích. MiR1000 představuje kolaborativní, bezpečnou a flexibilní alternativu potenciálně nebezpečným a nákladným vysokozdvižným vozíkům v továrních halách.

Doplňuje řadu robotů určených pro výrobní společnosti reprezentující uživatelsky přívětivé, výkonné a robustní autonomní mobilní roboty (AMR) pro dopravu těžkých i lehkých nákladů. Umožňuje optimalizovat logistiku napříč celým výrobním řetězcem – od skladů s výrobním materiálem až po dodávky hotových produktů. Je určen zejména pro podniky, které potřebují dopravit velmi těžké náklady, typicky z odvětví leteckého či automobilového průmyslu. MiR1000 nevyžaduje přestavbu infrastruktury ani rozsáhlé programovací dovednosti.

Navíc díky funkcím AI umí rozlišovat mezi člověkem, vysokozdvižnými vozíky a jinými překážkami pro lepší navigaci a vyšší efektivitu.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VUnFL9P8Z_E&t=57s

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Cargometer - vysoce efektivní měření přepravovaných nákladů za pohybu

Kategorie: Technická a technologická inovace roku
Inovace
15

Přihlašovatel: Gebrüder Weiss spol. s r. o.

S měřicím systémem Cargometer lze měřit a přímo při průjezdu branou do skladu při vykládce nákladního vozidla zjišťovat hmotnost a objem všech položek nákladu bez nutnosti zastavovat. To umožňuje dostupný, kompaktní hardware, který je instalován na vykládkových branách.Každá paleta procházející branou je scanována inovativním algoritmem Multiimage-Motion-3-D. Ten používá k měření transportovaného objektu hloubkovou kameru umožňující přesné změření všech tří rozměrů objektu. Speciální snímače na nakládacích branách pořizují během jedné sekundy až 30 záběrů projíždějícího vysokozdvižného vozíku s nákladem.

Nově získané údaje se automaticky přenášejí do TMS (transport management system). Do optického archivu se ukládá report, který obsahuje původní (deklarované) a nově naměřené údaje zásilky. V sytému se archivují též videozáznamy z průjezdu konkrétního vozíku se zásilkou bránou a příslušná 3D fotodokumentace. Hmotnost zásilek měří váha instalovaná přímo ve vozících, které zásilku vezou.

K výhodám patří především zrychlení manipulačních procesů, přesné informace o rozměrech a hmotnosti všech nákladových položek a lepší využití kapacity nákladních vozidel. Systém poskytuje i možnost přenosu změřených dat přímo do systému řízení transportu a tedy jejich další využití pro skladové, manipulační a transportní účely.

Používání moderních systémů a technologií vede i k pozitivním dopadům na životní prostředí. Pokud maximálně využíváme svoje dopravní kapacity, na silnicích ubude nákladních vozidel, která jedou nedostatečně vytížena a zbytečně zvyšují objem škodlivin vypouštěných do ovzduší. Pokud jsou vozidla přetížena, nejen že nadměrně opotřebovávají silniční síť, ale mohou být i potenciálním nebezpečím pro ostatní účastníky silničního provozu. Kromě zvýšení efektivity práce má používání Cargometeru pozitivní vliv i na životní prostředí.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


e-Reception

Kategorie: Technická a technologická inovace roku
Inovace
16

Přihlašovatel: M2C

Jde o unikátní technologii s non-stop provozem, která nabízí výrazné zefektivnění obslužnosti budov. Představuje širokou možnost využití v administrativních budovách, nemocnicích, hotelích, logistických centrech nebo státních úřadech a ve školách.

Produkt lze snadno uzpůsobit pro různá využití v objektech všech možných zaměření. Jde o platformu, jejíž funkce lze dále rozvíjet a modifikovat na základě individuálních požadavků klienta.

e-Reception lze využít mnoha způsoby, mimo jiné jako hotelový check-in, kiosek na vjezdech do logistických areálů, výdej benefitních karet a dárkových poukazů v obchodních centrech nebo registraci pacientů na soukromých klinikách. Ústřední komunikační platformou je velký dotykový displej, na kterém návštěvník snadno zvolí důvod návštěvy a robot ho poté naviguje dále. Technologie naskenuje a následně ověří pravost požadovaného dokladu. V případě dopředu sjednané návštěvy načte QR kód, který je zaslán formou MMS nebo emailem. Návštěvníkovi vydá přístupovou kartu pro otevření dveří nebo přivolání výtahu s dopravou do patřičného patra. V případě nestandardního požadavku či problému se návštěvník spojí s operátorem.

www.electronicreception.eu

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Linde Energy Management

Kategorie: Technická a technologická inovace roku
Inovace
17

Přihlašovatel: Linde Material Handling Česká republika s.r.o.

Linde Energy Management je služba, která pomáhá provozovatelům skladů minimalizovat náklady na energie a palivo pro pohon manipulační techniky a zlepšovat životní prostředí ve firmách a jejich okolí. Na začátku je provedena vstupní analýza a u elektrických vozíků také několikadenní monitoring odběru energie potřebné pro nabíjení. Na základě naměřených dat je provedena simulace provozu, která ukáže, který z dostupných druhů pohonu vychází pro konkrétní provoz nejúsporněji. Srovnání je provedeno pro pohon na motorovou naftu, CNG, LPG, Li-Ion baterie, Pb baterie a palivové články (H2).

Významnou součástí Linde Energy Managementu je řešení eliminace odběrových špiček prostřednictvím optimalizace provozu a akumulace energie. Linde Energy Management dále řeší regeneraci olověných trakčních baterií, dodávku plnicích stanic pro CNG a H2.

Zcela jedinečnou výhodou Linde Energy Managementu je, že doporučí nejvýhodnější druh pohonu bez ohledu na technologické limity, protože vozíky Linde jsou dodávány ve variantách pro všechny druhy pohonu, řešení jsou ověřená a vyzkoušená a to včetně dnes velmi často skloňovaného pohonu na vodík – palivové články.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Orange Warehouse Management System – transparentní systém, který pomůže zvýšit kvalitu

Kategorie: Technická a technologická inovace roku
Inovace
18

Přihlašovatel: Gebrüder Weiss spol. s r. o.

Nový oWMS systém nám umožní lépe řídit tok zboží a zvýšit kvalitu log. služeb. Jeho ovládání je intuitivnější, umožňuje vizualizovat jak pohyby zboží, tak obsazenost jednotlivých pozic a poskytuje i přehledný reporting.

Čím přesnější a úplnější jsou informace o jednotlivých kusech, včetně jejich rozměrů, vlastností, zvláštním režimu nebo četnosti jejich expedice a datu exspirace, tím vyšší jsou možnosti pro optimalizaci jednotlivých skladových procesů. Přesné údaje a dobře postavený systém mají pozitivní vliv i na zvyšování efektivity využívaných kapacit a zkracování času procesu.

Tyto údaje poskytuje specialistům skladové logistiky firmy Gebrüder Weiss „orange Warehouse Management System“ (oWMS).

Nově implementovaný systém umožňuje fulltextové a intuitivní vyhledávání, monitoruje přesnou polohu zboží ve skladu v jakýkoliv okamžik od příjmu až po výdej, systém sám řídí tok zboží ve skladu. Oblast zboží kategorie ADR je díky oWMS monitorována velmi detailně, přesně a přehledně.

K dalším výhodám oWMS patří také automatizované shromažďování údajů, které umožňuje zpětný přehled a zjednodušený reporting. Uživatel má možnost individuální úpravy dialogového okna, a to i na úrovni zákazníka. Pro jakoukoli položku lze uložit neomezený počet verzí balení, které může skladový manipulant vybírat přímo na skeneru, a to jak na příjmu do skladu, tak při expedici zásilky. Uživatel může rovněž vstoupit do virtuálního skladu a prohlédnout si konkrétní segmenty na úrovni jednotlivých úložných regálů, bloků a sekcí – oWMS poskytuje přehled aktuálního využití skladové kapacity včetně grafického zobrazení. oWMS je komplexní a transparentní „scan-chain“ pro veškeré procesy.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Roboti již nejen ve výrobě

Kategorie: Technická a technologická inovace roku

Inovace 19

Přihlašovatel: HOPI s.r.o.

Společnost HOPI s.r.o. se rozhodla zmodernizovat a zefektivnit vyskladnění mlékárenských výrobků a ve spolupráci se společností Hollandie zahájila výjimečný projekt robotizovaného mixovacího pracoviště. V rámci supply chain je ojedinělé, že se tato část procesu nerealizuje přímo ve výrobním závodu, ale až v centrálním logistickém skladu. K tomuto kroku obě společnosti dospěly na základě vize, že moderními a efektivními technologiemi jako jsou roboti a postupná automatizaci provozů budou konkurenční výhodou na logistickém trhu ve výhledu dalších let.

Za vytýčené cíle pilotního projektu mezi dvěma dceřinými společnostmi HOPI HOLDING a.s. byli stanoveny:

 • Úspora peněz za lidskou práci z dlouhodobého hlediska,
 • Snížení chybovosti a zvýšení kvalitativních parametrů,
 • Vyšší konkurenceschopnost
 • Schopnost pružně reagovat na zákaznické požadavky z hlediska nárůstu objemů
 • Co nejefektivněji využít nabízený prostor

Požadavek na kapacitu zmixovaných byla alespoň 200 v ideálnem případe 250 palet za 16 h jako i možnost mixovat různý varianty jednotlivých produktů v průměru 75mm nebo 95mm dle zákaznických požadavků.

Za pomocí špičkových robotů značky Fanuc byla navržen a zkonstruován mixovací stroj, který umožňuje zabezpečit hodinový výkon 12-15 palet zmixovaných produktů. Zároveň je možné měnit typ kartónů vkládaných na začátku stoje. Způsob uchopování produktů za pomoci chapadel umožní i mixovaní různých variant zboží dle potřeb zákazníků.

Vaše hodnocení je (1 je nejhorší, 10 je nejlepší):


Poznejte vítěze!

Děkujeme za Váš čas, nenechejte si ujít vyhlášení vítězů všech kategorií OCENĚNÍ LOG-IN 2019!

Galavečer logistické inovace se uskuteční 21. 11. 2019 jako součást programu fóra LOG-IN  v O2 Universum.

K odběru e-mailových pozvánek na akci se můžete registrovat na: www.atozregistrace.cz/login.

K účasti přímo na fóru LOG-IN, abyste mohli osobně poznat osobnosti logistického světa se můžete registrovat na: www.log-in.cz/registrace.

Těšíme se na Vás!

ĎAKUJEME