Šesť z desiatich výrobcov elektromobilov na svete spolieha na pneumatiky Continental

Šesť z desiatich výrobcov elektromobilov na svete spolieha na pneumatiky Continental

Spoločnosť Continental zvyšuje svoj podiel na trhu v segmente pneumatík pre plne elektrické vozidlá. V roku 2020 spoliehalo na vysokú technologickú odbornosť tohto špičkového výrobcu pneumatík šesť z desiatich najväčších výrobcov elektromobilov na svete.

Medzi ne patrila napríklad Tesla so svojimi elektromobilmi Model 3 a Model S alebo Volkswagen s elektromobilom ID.3. Takisto ázijskí výrobcovia, napr. jedna z najväčších čínskych automobiliek BYD, spoliehajú pri pneumatikách svojich elektromobilov na Continental. To len podčiarkuje vynikajúcu produktovú stratégiu a kvalitu výrobkov tejto spoločnosti, ktorá vyhovuje požiadavkám elektromobility.

„Plne elektrické modely sú teraz zastúpené v rámci takmer všetkých segmentov vozidiel, od skútrov cez automobily malej a strednej veľkosti až po SUV a vysoko výkonné športové vozidlá. Pre každý typ vozidla sú vyžadované individuálne konfigurácie pneumatík, „hovorí Andreas Schlenke, vývojár pneumatík v spoločnosti Continental.

„To znamená, že neexistuje len jedna pneumatika pre všetky plne elektrické vozidlá. V skutočnosti už viac ako desať rokov pracujeme na rozvoji nášho existujúceho portfólia tak, aby spĺňalo požiadavky všetkých elektromobilov a súčasne tiež udržateľným spôsobom prispievalo k znižovaniu emisií vozidiel so spaľovacím motorom. Takmer celé naše portfólio pneumatík je optimalizované pre všetky typy pohonov a väčšinu našich výrobkov môžeme v súčasnosti nájsť aj na elektromobiloch. “

Aj pre elektromobily, ktoré nie sú z výroby vybavené pneumatikami Continental, máme vo svojom portfóliu letné, zimné a celoročné pneumatiky – pre takmer každý model.

Možnosť výberu z celej škály pneumatík

Podľa výskumu spoločnosti Continental sa pneumatiky podieľajú na celkovom odpore vozidla až z 20 percent. Zákazníci s elektromobilmi tak môžu vďaka pneumatikám s optimalizovaným valivým odporom predĺžiť dojazd svojho vozidla. V tomto prípade spolieha mnoho výrobcov na pneumatiku EcoContact 6, u ktorej spoločnosť Continental používa zmes Green Chili 2.0. Špeciálna zmes prírodného kaučuku a ďalších komponentov vykazuje výrazne lepšie správanie pri mechanickej deformácii, čo znižuje valivý odpor, a teda aj spotrebu energie. Pri vývoji pneumatiky EcoContact 6 dokázala spoločnosť Continental znížiť valivý odpor v porovnaní s jej predchodcom o 15 percent.

Pri vozidlách strednej a vyššej cenovej kategórie sa však od pneumatík očakávajú mierne odlišné vlastnosti. V tomto prípade je dôležitejší handling, presné riadenie a bezpečnosť aj pri vysokej rýchlosti. Výrobcovia týchto áut sa preto väčšinou rozhodujú pre pneumatiky z radu PremiumContact alebo SportContact. PremiumContact 6 od spoločnosti Continental ponúka rovnováhu medzi účinnosťou, športovými vlastnosťami a komfortom. SportContact 6 je pneumatika pre segment vysoko výkonných vozidiel kladúce dôraz na handling a presné riadenie. Vďaka svojej stabilite a brzdnému výkonu zaručuje bezpečnosť pri vysokých rýchlostiach.

„Pri vývoji pneumatík vždy dochádza k stretu protichodných cieľov,“ vysvetľuje Schlenke. „Napríklad vysoký valivý odpor môže prispievať k väčšej bezpečnosti, ale tiež zvyšuje spotrebu energie. A práve v tom je umenie našich inžinierov, pretože jednoducho sú schopní zdokonaľovať oba aspekty súčasne. “

Motor elektromobilov nie je pri jazde takmer počuť, preto prikladajú vodiči elektromobilov väčší význam nízkemu hluku odvaľujúca sa pneumatík. Špičkové vozidlá s vysokou úrovňou komfortu pri výbere pneumatík vsádzajú tiež na technológiu ContiSilent. Špeciálna penová vrstva pohlcuje vibrácie z vozovky, čím znižuje prenos hluku do interiéru vozidla. To je v prípade elektromobilov obzvlášť dôležité, pretože ich motor nevydáva prakticky žiadny zvuk – beží veľmi ticho.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest