Rohlik.cz testuje v centru Prahy doručení zboží pomocí elektrokol

Pro naplnění cíle bezemisní městské logistiky, který chce online supermarket Rohlik.cz uskutečnit do roku 2025, udělala tato společnost další krok. V závěru loňského roku začala testovat v centru Prahy již druhý typ cargo kol. Letos plánuje Rohlik.cz uvést do provozu 18 elektrokol pro celoroční provoz v Praze.

„Cílem prvního testu ze září 2020 bylo ověření základních logistických parametrů, kterými byly přejezdové vzdálenosti, způsob chlazení, proveditelnost doručování koly ve městě a dopad na zpoždění. V druhé fázi od prosince loňského roku je naším cílem zlepšit naměřené hodnoty prvního testu pomocí dostupných technologií a celkově udělat proces přepravy a doručování jednodušší,“ popisuje očekávání od pilotního projektu Ladislav Janckulík, manažer strategických projektů Rohlik.cz.

Online supermarket aktuálně pracuje s technologií od společnosti Rytle. Ta umožňuje, že kolo uveze nákupy až do hmotnosti 180 kilogramů (a navíc i kurýra), dojezd má až 40 kilometrů. Součástí řešení je i unikátní systém samotné přepravy a překládky zboží, který umožňuje výměnu kontejneru kola s nákupy do 10 minut. Nespornými výhodami tohoto systému jsou také bezpečnost přepravy zboží z pohledu teplotního řetězce nebo doručení nákupu různými způsoby, tj. až ke dveřím zákazníka nebo do vnitřních či venkovních výdejních boxů Rohlík Point.

„Za dobu testu kurýři Rohlik.cz v ostrém provozu absolvovali více než 350 tras, najeli téměř 4000 kilometrů a doručili více než 3000 zakázek, což představuje téměř 50 tun potravin. Průměrně jsme kolo zatížili 135 kilogramy bez kurýra a v kopcovitém terénu Holešovic, kdy se teplota pohybovala těsně pod bodem mrazu, jsme dosáhli dojezdu na jedno nabití až 18 kilometrů,“ konkretizuje zkušenosti z pilotního projektu Ladislav Janckulík.

V České republice plánuje Rohlík doručování elektrokoly v centru Prahy a Brna, v zahraničí pak v Budapešti a ve Vídni.

Doporučte přátelům
  • gplus
  • pinterest